قرآن حکیم

داشتم قرآن می خواندم رسیدم به آیه ۲۸۲ سوره مبارکه بقره  (لینک). گفتم بذار ببینم این آیه که بلندترین آیه قرآن است در مورد چیست؟ حتما موضوع مهمی است که طولانی ترین آیه قرآن به آن اختصاص یافته است.

به ترجمه آن توجه کنید:

ای اهل ایمان چون به قرض و نسیه معامله کنید تا زمانی معین ، سند و نوشته در میان باشد و بایست نویسنده درستکاری معامله میان شما را بنویسد و از نوشتن ابا نکند که خدا به وی نوشتن آموخته پس باید بنویسد و مدیون امضا کند و از خدا بترسد از آنچه مقرر شده چیزی نکاهد (و نیفزاید) و اگر مدیون سفیه و یا صغیر است و صلاحیت امضا ندارد ولی او بعدل و درستی امضا کند و دو تن از مردان گواه آرید و اگر دو مرد نیابید یک تن مرد و دو زن هر که را طرفین راضی شوند گواه گیرند که اگر یکنفر آنها فراموش کند دیگری را در خاطر باشد و هر گاه شهود را به مجلس و یا محکمه بخوانند امتناع از رفتن نکند و در نوشتن آن با تاریخ معین مسامحه نکنید چه معامله کوچک و چه بزرگ باشد این درست تر است نزد خدا و محکمتر برای شهادت و نزدیک تر به اینکه شک و ریبی در معامله پیش نیاید که موجب نزاع شود مگر آنکه معامله نقد حاضر باشد که دست بدست میان شما برود در این صورت باکی نیست که ننویسید و هر گاه معامله (متاع مهم و مال پر بهایی) کنید در آن گواه گیرید و نبایست به نویسنده و گواه (در حال و کارشان) ضرری رسد (و بی اجر مانند) اگر چنین کنید نافرمانی کرده اید از خدا بترسید (نافرمانی حکم او نکنید) خداوند به شما تعلیم مصالح امور کند و خدا به همه چیز داناست. (۲۸۲-بقره)

در ضمن من چند بار بدون رعایت همه موارد فوق معامله کرده و ضرر کرده یا گرفتار شده ام!

پی نوشت:

آیه بعدی آن هم؛ ادامه مطلب است.

و اگر در سفر بودید و نویسنده‌ای نیافتید، وثیقه‌ای بگیرید و اگر به یکدیگر اطمینان داشتید، پس [وثیقه لازم نیست و] کسی که امین شمرده شده، امانت [و بدهی خود را به موقع] بپردازد و از خدایی که پروردگار اوست، پروا کند. و شهادت را کتمان نکنید و هر کس آن را کتمان کند، بی‌شک قلبش گناهکار است. و خداوند به آنچه انجام می‌دهید، داناست. (۲۸۳)

در سایت قرآنی تنزیل؛ ترجمه های دیگر را ببینید!

4 Replies to “قرآن حکیم”

 1. محمد

  سلام
  آقا خیلی عالی
  14 ساله که این سایت را داری و همچنان فعالی
  لایک بهت
  اونموقع که اینترنت نبوده شما اینجا بودی
  خدایی برای کی مینوشتی ، اصلا بازدید داشتی؟

  • خسروبیگی

   سلام
   ممنون
   نه بابا
   اینقدرام قدیمی نیستیم !
   آمار بازدیدم را با کمک لینکهای موجود در ساید بار میتونی ملاحظه کنی
   البته یکی دو بار فیلتر شدم که خب روی آمار بازدیدم تاثیر گذاشته

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *