نیم‌فاصله – فید

1- يک اشکال همواره در تايپ متون در بسیاری از وبلاگها مشاهده مي‌شود. به نظرمیرسد شايد ناشي از اين باشد که وبلاگنویسان در مورد «نيم‌فاصله» چيزي نمي‌دانند! به متني که من تايپ کرده‌ام دقت کنيد. منظورم را از نيم‌فاصله فهميديد يا نه؟
نيم‌فاصله براي جدا کردن دو قسمت از يک کلمه از همديگر است. همانطور که ميدانيد «فاصله» يا blank يا space براي جدا کردن کلمات از يکديگر استفاده ميشود. اگر شما در کلمه‌ي «ميشود» بين «مي» و «شود» (مي شود) فاصله بگذاريد، درواقع این از نظر کامپيوتر 2 کلمه حساب ميشود. اما اگر اينطور تايپ کنید «مي‌شود»؛ اين يک کلمه محسوب ميشود. براي نيم‌فاصله از کد alt+0157 در تايپ استفاده کنيد. یعنی کلید alt  را نگه دارید و عدد 0157 را از قسمت عددی صفحه کلید (num pad)  تایپ کنید و سپس کلید alt  را رها کنید. دقت کنید که حتما در عدد 0157 بایستی «صفر» را نیز وارد کنید.
دقت کنيد به تايپ درست کلمه‌ي «نيم‌فاصله» !
دقت کنيد به تايپ غلط اين کلمه  «نيم فاصله» !!
در تایپ صحیح کلمه‌ی «نیم‌فاصله» بایستی پس از تایپ «نیم» ترکیب کلیدی alt+0157 را وارد کرده و سپس «فاصله» را تایپ کنید.
کلا برای ورود مستقیم کدهای کرکترها از این روش استفاده میشود. بعنوان مثال کد کرکتر A عدد 65 میباشد. شما اگر کلید alt  را نگهداشته و 65 را (ازقسمت عددی صفحه کلید) وارد کنید، کرکتر A تایپ میشود.
2- بد نیست یک توضیح مختصر به زبان ساده در مورد «فید» بدهم. فید در لغت به معنی خوراک یا تغذیه میباشد. در واحدهای صنعتی به ورودی واحد، اصطلاح فید اطلاق میشود. در سایتها و وبلاگها به منظور اشتراک علاقمندان به مطالب، اخبار و پستها استفاده میشود. برای درک ساده‌ی مفهوم فید به نحوه‌ی تهیه‌ی روزنامه توجه کنید:
ببینید شما میتوانید شخصا روزانه یا هر وقت که دلتان خواست به روزنامه‌فروشی مراجعه کنید و روزنامه‌ای بخرید. ممکن است برای چند روز فرصت نکنید که مراجعه کنید. در آنصورت روزنامه‌ی چند روز از دستتان میرود. اما اگر مشترک روزنامه‌ای بشوید، هر روز آنرا (مثلا از طریق پست) دریافت خواهید کرد.
فید هم چنین چیزی است. یعنی شما اگر مشترک فید سایت یا وبلاگی بشوید، توسط یک فیدخوان میتوانید از کلیه مطالب آن استفاده کنید و بطور اتوماتیک برایتان ارسال میشود. در اینصورت دیگر مجبور نیستید خودتان شخصا به آن سایت یا وبلاگ سر بزنید. امروزه اکثر سایتها و وبلاگها خروجیهای مختلف فید دارند (فید مطالب – فید نظرات – فید روزانه‌ها) و علاقمندان به مطالعه کلیه عناوین میتوانند مشترک فید آنها شوند. کلمات استفاده شده در سایتها یا وبلاگها برای مشخص کردن این امکان نیز (فید – خوراک – خروجی – اشتراک …) میباشد. فیدخوان (مثلا گوگل ریدر یا گودر) کار پستچی را برای شما (در مورد مثال روزنامه) میکند. یعنی آخرین مطالب منتشر شده در سایت یا وبلاگ مورد علاقه‌ی شما را برایتان در محلی که فقط شما به آن دسترسی دارید جمع‌آوری میکند و هر وقت که دوست داشتید میتوانید با استفاده از فیدخوان، آنها را بخوانید یا مرور کنید.
نکته آخر اینکه باید (البته وحی منزل نیست و نظر من اینست!) نویسندگان وبلاگها برای ایجاد این امکان برای دوستان و خوانندگان پروپا قرصشان اقدامات لازم را انجام دهند. به عبارت دیگر بایستی با استفاده از نرم‌افزار مدیریت محتوای وبلاگ خود، اولا این خروجی را تولید و ثانیا آدرس آنرا در قالب وبلاگ خود قرار دهند تا توسط علاقمندان قابل استفاده باشد. امروزه معمولا توسط اغلب نرم‌افزارهای مدیریت محتوا، این خروجی تولید شده و در اکثر قالبهای متداول وجود دارد. اگر در قالب وبلاگ شما چنین چیزی نیست، یا باید قالب را ویرایش و آدرس فید را به آن اضافه کنید و یا اگر امکان ویرایش قالب را ندارید، از قالب دیگری استفاده کنید. در پایان این را نیز اضافه کنم که توصیه میشود برای اشتراک مطالب وبلاگتان از یک علامت مشخصه زیبا و شکیل که بیشتر جلب توجه میکند نیز استفاده کنید. مانند شکل زیر:

تصویری برای اشتراک مطالب

پی نوشت: در توضیح بند 1 لازم میدانم موارد زیر را اضافه کنم:
هر کرکتری (علامتی) یک کد اسکی دارد. وقتی کلیدی را روی صفحه کلید فشار میدهید، کد اسکی آن وارد کامپیوتر میشود. مثلا کد A عدد 65 است. برای وارد کردن  مستقیم کدهای اسکی کرکترها، از صفحه کلید، بایستی شرایط زیر حاکم باشد:
اولا چراغ Num Lock روشن باشد. با فشار کلید Num Lock که در قسمت عددی صفحه کلید قرار دارد، وضعیت چراغ مربوطه تغییر میکند.
ثانیا قبل از وارد کردن کد کرکتر مورد نظر، کلید Alt را فشار داده و نگه میدارید.
در مرحله سوم کد را با استفاده از کلیدهای عددی قسمت سمت راست صفحه کلید وارد میکنید
و در پایان کلید Alt را رها میکنید. بطور مثال شما میتوانید کرکتر A را مستقیما به صورت زیر تایپ کنید:
اولا چراغ نوم لاک روشن باشد
در مرحله بعد کلید Alt را فشار داده و نگه دارید
سپس کد 65 را از قسمت نوم پد (قسمت عددی صفحه کلید) وارد کنید
در پایان کلید Alt را رها کنید
مثلا کد حرف a (حرف اول الفبای انگلیسی به صورت کوچک) عدد 97 میباشد و کد b عدد 98 و به همین ترتیب.

حال مطابق روال فوق، میتوانید کرکتر نیم‌فاصله را نیز تایپ کنید.
این «نيم‌فاصله» را با این «نيم فاصله» مقایسه کنید! در نیم‌فاصله‌ی آبی رنگ، بین “نیم” و “فاصله” کد کرکتر نیم‌فاصله (یعنی 0175) به روش فوق تایپ شده است درحالیکه در نیم فاصله‌ی قرمز رنگ بین “نیم” و “فاصله” کلید فاصله (بزرگترین کلید صفحه کلید یا همان Blank / Space) تایپ شده است که غلط میباشد. در حالت صحیح، ابتدا “نیم” تایپ میشود. سپس کلید Alt را نگه داشته و کد 0157 را از قسمت عددی (در شرایطی که چراغ نوم‌لاک روشن است) تایپ کرده و در پایان کلید Alt را رها میکنید. آنگاه “فاصله” را تایپ میکنید. در پایان اینرا هم اضافه کنم که وقتی شما کلید Alt را نگه میدارید، اعدادی که تایپ میکنید به هیچ عنوان نشان داده نمیشوند. بلکه در پایان، یعنی پس از رها کردن کلید Alt اثرشان را میگذارند!

9 Replies to “نیم‌فاصله – فید”

  • خسروبیگی

   نویسنده‌ی محترم زیتون
   پی نوشتی به آخر پست اضافه کردم که احیانا مفید است. البته من ویستا ندارم ولی به احتمال نزدیک به یقین باید همین روند در ویستا نیز جواب بدهد! بعید است که اینطور نباشد! حال بررسی کنید و در صورتی که مشکل حل نشد اطلاع بدید.
   ممنون

    • زیتون

     عمو اروند عزیز،‌ظاهرا ویندوز ویستای من مشکل داشت. البته بعدا متوجه شدم که باید اعداد سمت راست کیبورد رو می‌زدم نه اعداد بالای حروف رو.
     الان ویندوز ایکس پی ریختم و خوشبختانه مشکلم حل شد و دوباره می‌تونم از تری‌لی‌آوت استفاده کنم. خدا آدمایی مثل خوابگرد و اقای خسرو بیگی رو برامون نگه‌داره که همیشه سبب خیرن:)

 1. عمو اروند

  من که هرچه تلاش کردم که با گرفتن دکمه‌ی Alt اعداد ۰۱۵۷ را تایپ کنم، نشد که نشد.
  من از نرم ابزار Tray Layout استفاده می‌کنم که یکی از هم‌وطنان با معرفت ساخته و مجانی در اختیار ما بی‌سوادان گذاشته‌است.
  به قول معروف خدا پدرش را بیامرزد.

 2. علیرضا حسینی

  هر دو نکته‌ای که اشاره کردید، خیــــلی مهم هستن، مخصوصاً نیم‌فاصله. با قرار دادن یک تصویر و پیوند خروجی فیــد به آن در وبلاگ موافقم، اما نه هر تصویری و نه در هرکجای وبلاگ. شاید بعداً مفصل‌تر توضیح بدم در این‌باره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *