نگاهی کوتاه به زندگانی امام رضا علیه السلام

حضرت امام علی ابن موسی (ع) ملقب به «رضا» هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذیقعده سال 148 ه.ق در مدینه ولادت یافت. نام مادر بزرگوارش «تکتم» (نجمه) و نام پدر بزرگوارش موسی بن جعفر (ع) بود.
حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) پس از شهادت پدر، عهده‌دار امامت شیعیان گردید. دوران بیست ساله امامت آن بزرگوار با خلافت سه خلیفه عباسی به نامهای هارون، امین و مامون همزمان بود.
اما رضا (ع) نمیتوانست زنده شدن دوباره عادات جاهلی و بی‌عدالتیهای عباسیان را مشاهده کند و دم برنیاورد. مامون که در خراسان بود، با درک این موضوع، و برای خاموش کردن نارضایتی طرفداران آل علی (ع) و همچنین برای برجسته نشان دادن موقعیت علمی و معنوی دربار خود، تصمیم گرفت تا امام رضا (ع) را به خراسان (مرو) دعوت کند. بدین جهت «رجاء بن ضحاک» را که از درباریان مورد اعتمادش بود به مدینه فرستاد تا امام (ع) را وادار به سفر کند.
امام رضا (ع) در ابتدا این دعوت را نپذیرفت تا بتواند مقاصد پنهان دستگاه خلافت را از این دعوت بر همگان آشکار کند؛ اما پس از اصرار فراوان پذیرفت تا از طریق مکه و عراق به سوی خراسان سفر کند.
حضرت با زیارت قبر منور جدش رسول اکرم (ص) از ایشان و  همه اعضای خانواده و حتی تنها فرزند عزیز و جانشین گرامی‌اش، امام جواد (ع) وداع کرد و با پشت سر گذاشتن بصره، خرمشهر، اهواز، اراک، قم، ری و نیشابور، در دهم شوال سال 201 ه.ق به مرو وارد شد. مامون و عده زیادی از بزرگان دربار خلافت، در چند فرسنگی خارج شهر به استقبال امام (ع) آمده بودند.
مامون و اطرافیانش از همان آغاز تلاش میکردند تا حضرت را به پذیرش ولایتعهدی راضی کنند. قصد ایشان آن بود که با این کار امام را شیفته مقامهای ظاهری دنیا نشان دهند و نقطه ضعفی از آن بزرگوار به دست بیاورند. پس از چندی مامون در صدد قتل آن حضرت برآمد و ایشان را در سال 203 ه.ق مسموم و شهید کرد.

منبع: زیارت نامه حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیهماالسلام)

امام رضا (ع) می‌فرمایند: برای هر امامی بر گردن دوستان و شیعیان او عهد و پیمانی است که وفای کامل به آن عهد، زیارت قبور امامان است. از این رو آن کس که با شوق و تصدیق، ایشان را زیارت کند، امامان ایشان در روز قیامت شفیعشان خواهند شد.

2 Replies to “نگاهی کوتاه به زندگانی امام رضا علیه السلام”

  1. مهسا

    سلام . امیدوارم حالتون خوب باشه
    فقط خواستم بدونم چرا سایتتون فیـــــــــــــــــــــــــــــــلتر شده چون من همیشه از سایتتون دیدن میکردم و چند روزه متوجه این موضوع شدم و بخاطر همین امر هم مجبور شدم از فیلتر شکن استفاده کنم
    لطفن موضوع را بررسی کنید
    سلامت باشید و سرافراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *