دو دیدگاه و دو نتیجه

بخوانید و ؟
هر دهه در آمريكا كتابي بنام ( اشتباهات بزرگ ) چاپ ميشود . از خاطرات رئيس سازمان ناسا ی آمريكا كه در اين كتاب ثبت شده اين  است كه وقتي فضانوردان از جو زمين خارج ميشدند، به علت عدم وجود جاذبه قادر به نوشتن گزارش نبودند.  زيرا جوهر خودكار يا خودنویس بر روي كاغذ اثري نمي‌گذاشت . در سال ۱۹۶۸ رئيس سازمان ناسا تصميم گرفت اين مشكل را حل كند و از تمام شركتهاي تجاري و پژوهشي دعوت به همكاري كرد . سرانجام پس از ۸.۵ ماه زمان و حدود ۱۱ميليون دلار سرمايه گذاري يك شركت پژوهشي موفق شد قلمي را بسازد كه در تمامي شرايط جوي از قبيل زيرآب ، در فضا، در سرماي شديد  ،گرماي شديد و خلاصه در تمامي شرايط قابل استفاده باشد . زماني كه اين محصول رونمايي شد وجشني در اين خصوص گرفته شد، تلگرافي از طرف سازمان فضايي روسيه به دستشان رسيد با اين متن : كار بسيار خنده داري انجام داده ايد. ما چندين سال است براي ثبت اطلاعات در فضا از مداد استفاده ميكنيم .تمام به گفته رئيس وقت ناسا بعداز رسيدن اين تلگراف ۴ ماه دفتر پژوهشي سازمان تعطيل شد .  او علت شكست و اشتباه در اين مورد را تمركز بر روي مشكل معرفي كرده است. روس ها بر روي راه حل تمركز كرده بود۳ جواب برای “دو دیدگاه و دو نتیجه”

 1. دوست عزيزم ببخشيد كه به عنوان يك خواننده قديمي از نوشتار شما ايراد مي گيرم.
  اما اين مطلبي كه درج كرديد كذب محض هستش! هر چند داستان آموزنده اي هستش و به درستي مي توان از اون نتيجه گيري كرد اما در صنعت هوانوردي (و به طبع اون فضانوردي يا به قول روس ها كيهان نوردي) نوشت افزار محبوب مداد هستش. خلبانان هواپيماهاي پيشرفته امروزي هم پس از پرواز در صورت مشاهده اشكال در هواپيما نوع اشكال را با مداد مشكي در فرمي كه به همين منظور در اختيار اونها قرار دادند مرقوم مي كنن. سالها پيش كه فضانوردان به مدار سياره زمين پرتاب شدند هم براي نوشتن از مداد استفاده ميشد. فراموش نكنيد كه اوج تكنولوژي بشر در زمينه هوا و فضا تبلور مي كنه و پرتاب هاي سرنشين دار به مدار اصلاً بر حساب شانس و الله بختكي نيست. همانطور كه هيچ فضانوردي بر اثر كمبود اكسيژن در فضا و يا نبود فشار و يا پرتوهاي كيهاني تا به امروز كشته نشده، هيچ پرتابي هم بدون توجه به جزئيات ريز مثل نوع نوشت افزار انجام نشده.
  واقعيت اين هستش كه اين يكي از شايعاتي هستش كه در برخي از محافل سر زبان ها افتاده. فضانوردان در ابتدا با مداد يادداشت هاي خود را مرقوم مي كردند، البته گمانه هاي تأييد نشده اي از اولين پرتاب سرنشين دار به مدار وجود دارد كه حاكي از آن است كه يوري گاگارين اولين كيهان نورد جهان به دليل اين كه خودكار به همراه خود به فضا برده بود موفق به ثبت وقايع نشد، اما اين گمانه هاي هيچ گاه تأييد نشدند چون اولاً مدت زمان پرواز يوري گاگارين آنقدرها طولاني نبود كه نياز به يادداشت چيزي باشد و دوماً هيجان يوري گاگارين در اولين تجربه پرتاب بشر به مدار به حدي بوده كه احتمال سر زدن خطا از ايشان به علت هيجان زدگي دور از انتظار نبود، اما واقعيت اين است كه به علت اين كه در فضا جاذبه اي وجود نداشت خرده هاي مداد ممكن بود وارد تجهيزات پيشرفته شود و باعث اختلال در عملكرد آن شود و همچنين تنفس آنها براي فضانوردان مشكل ساز بود، گذشته از اينها نوك گرافيتي مداد در مجاورت اكسيژن خالص امكان اشتعال داشت. به همين دليل در سال ۱۹۶۵ مخترع آمريكايي، آقاي پل فيشر خودكار تحت فشاري را اختراع كرد كه بدنه اي تمام فلزي داشت و در محيطي با ۱۰۰ درصد اكسيژن شانسي براي اشتعال نداشت. اين خودكارها براي متخصصين ناسا ارسال شد و پس از تأييد ايشان در تمام پروازها تا به امروز از آنها استفاده ميشود. همچين شوروي سابق نيز از اين خودكارها تا سالها استفاده مي كرد. مسلم است كه هزينه توليد اين خودكارها اصلاً در حد ميليارد و ميليون دلار نبود و آقاي فيشر با هزينه اي ناچيز آنها را ساخت، همچنين ناسا فقط هزينه خريد اين خودكارها كه كمي از خودكار معمولي گرانتر هستند را پرداخت كرد و هيچ هزينه سنگيني به دوش ناسا تحميل نشد.
  از لينك زير مي توانيد سري به وبسايت سازنده اين خودكارها بزنيد و يكي از آن خودكارهاي فضايي را براي خودتان سفارش بدهيد!
  http://www.spacepen.com

  [پاسخ]

 2. با سلام
  وبلاگ قشنگی دارید اگه بتوانی به روز کنی خیلی بهتره در ضمن لطفا من را هم با نام داستانک برای وبلاگ http://bidgol-city.mihanblog.com/ لینک فرمایید…
  با تشکر

  [پاسخ]

 3. سلام
  دودیدگاه ودونتیجه بیشتر ازاینکه درپی اثبات یا رد این موضوع باشیم نکته ای را بیان کرده است که در انتهای آن آمده است :
  ” او علت شکست و اشتباه در این مورد را تمرکز بر روی مشکل معرفی کرده است. روس ها بر روی راه حل تمرکز کرده بود

  ولی بهتر بود که نویسنده منبع مطالب را درانتهای آن بیاورد

  [پاسخ]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون