اتلاف وقت – یاری رسانی – گلدار

1- حیفم آمد که اشاره ای به بخشهای جالب دیگری از کتاب روانشناسی اینترنت نکنم.
پس از فصل 7 که نویسنده به موضوع دوست یابی (که من هنوز روی کامنتهاش مشکل دارم!) پرداخت، در فصل 8 جنبه های روان شناسی هرزه نگاری (پورنو گرافی) اینترنتی بررسی شده و نویسنده بیان میدارد که غالبا بر سر پورنوگرافی از طریق فضای مجازی جنجال آفرینی میشود و در باره این موضوع بیش از آنچه در اینترنت نمود دارد، بزرگ نمایی میشود. یادم هست در سمیناری آقای دکتر جلالی (از بنیانگذاران و مروجین توسعه ICT در ایران و از اساتید دانشگاه علم و صنعت) بر این موضوع تاکید داشت و جلوگیری از گسترش اینترنت به این بهانه را غلط میدانست و حتی آماری هم ارائه کرد. مثل اینکه درصد موارد خلاف اخلاق در جامعه را 11.5 درصد و در اینترنت 8 درصد اعلام کرد! البته نویسنده کتاب به جنبه های منفی این موضوع هم اشاره کرده از جمله افزایش میزان خشونت جنسی.
در فصل 9 معضل اعتیاد اینترنتی که باعث اتلاف وقت میشود مطرح گردیده و علت آنرا جاذبه های اینترنت و ناشناخته های آن بیان نموده است و مطرح میکند که معمولا تازه واردان با این مشکل مواجه میشوند.
فصل 10 بسیار فصل جالبی است. زیرا به موضوع روان شناسی یاری رسانی پرداخته و طی آن مقایسات لازم بین شرایط کمک کردن مردم در دنیای واقعی و دنیای مجازی را انجام میدهد. (در جهان واقعی معمولا کسانی که نیاز به کمک داشته باشند کمتر بهشون کمک میشه ولی در اینترنت برعکسه. دلایلش رو هم نوشته که خیلی جالبه.) عنوان فصل 11 موضوعات مربوط به جنسیت در اینترنت است به همراه آمار و ارقام. در بخشی از این فصل آمده است:
اغلب شنیده ام که اینترنت را با غرب وحشی آمریکا مقایسه می کنند و من خود این قیاس را به کار می برم. مردان، همراه با معدودی زنان ماجراجو ، نخست پای بدانجا نهادند… زنان در اقلیت قرار داشتند ولی آنان حضور خویش را اعلام داشتند و نظم و کنترل رفتار را به ارمغان بردند و شمار پرده های گلدار بر پنجره سالنها فزونی یافت. … هم اینک شمار زنانی که به فضاهای مجازی وارد میشوند به شدت رو به افزایش است و هر چه نسبت جنسی متعادلتر می شود، به طور حتم پاره ای از پدیده های روان شناختی … دگرگون خواهد شد.

در پست دیگری به مرور نکات مطرح شده در فصل پایانی کتاب می پردازم. ببخشید، تا حالا نشده بود که در معرفی کتابی اینقدر مطلب بنویسم ولی چون به نظرم مطالب جالب هستند، بخشهایی را آوردم!

2- نوید پای پست وردپرس فارسی این کامنت مهم رو گذاشته که توصیه میکنم بخونید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *