مثال حسابداری

من از مهر ماه 74 مدیر آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای خودم به اسم رایانه بودم.(پروانه تاسیس از 23 مهر 74 گرفتم و تا 5 دی 76 اعتبار داشت ولی حدودا در شهریور 76 فعالیت آموزشگاه را تعطیل کردم) در کنار کلاسهای آموزشی از کامپیوترهای موجود برای کار آزاد افراد و یا تایپ نیز استفاده میکردیم که کمکی به درآمد آموزشگاه باشد. آخر درآمد آموزشگاههای کامپیوتر در مقایسه با سرمایه گذاری که در آنها میشود کم است. در آمدی که از این راه هم داشتیم بسیار ناچیز بود. مثلا فرض کنید ماهی 20000 تومان. اما حساب کتاب همین مبلغ کم برای من شده بود دردسر و چند روز اول تا ساعت 1 یا 2 بعد ازنیمه شب وقت میگرفت! ( داستان تخم مرغ فروش را که بعدا آقای خرمی از همکاران پتروشیمی برام تعریف کرد شده بود حکایت من.)

هر بار که حساب میکردم یا کم می آوردم و یا زیاد! دیدم اینطور نمیشه و باید کار را علمی کرد. به یکی از آشنایان که دیپلم حسابداری داشت مراجعه کردم و کتابهای او را امانت گرفته و مطالعه کردم و به این ترتیب با اصول حسابداری آشنا شدم. دفاتر روزنامه و کل و معین و بدهکار و بستانکار و مانده و …

کمی که فکر کردم یاد معمایی افتادم که یکی از همسنگرانم در جبهه مطرح کرده بود:

روزی سه دوست باتفاق به رادیو فروشی مراجعه می کنند. صاحب مغازه نبوده و شاگردش در مغازه بوده. می پرسند این رادیو چند؟ شاگرده میگه 300 تومان. آنها نفری 100 تومان میدهند و رادیو را گرفته و راه می افتند. مغازه دار می آید و از شاگرد می پرسد چه خبر؟ شاگرد هم خبر فروش رادیو را می دهد. مغازه دار می گوید اشتباه کردی و این رادیو 250 تومان است لذا این 50 تومان را ببر به آنها پس بده. شاگرد در بین راه با خود فکر می کند که 50 تومان را که نمی شود بین 3 نفر تقسیم کنی! من 20 تومان را خودم برمیدارم و به آنها هم نفری 10 تومان میدهم.

حالا آنها نفری 90 تومان داده اند که روی هم میشود 270 تومان. 20 تومان هم که نزد شاگرد است و روی هم میشود 290 تومان. پس 10 تومان از 300 تومان کجا رفت؟!

6 Replies to “مثال حسابداری”

  1. hamid

    aghaye khosrobaigy salam, fekr nemikardam javabi beshnavam akhe man tahala be khailyha mail zadam vali javabi nagerefte bodam .khaily azaton mamnoonam .linki ro ke behem dade bodin khondam ba nazarate shoma kamelan movafegham manam mikham babate poli ke midam azashon kar bekham !!yani shoma host va domain ro ham az wordpress gereftin ? (in sherkat irani ke nist?!?!)age in sherkat kharejiye mishe pol ro az bankhaye iran variz kard?!?!nemishe host va domain ro az ye sherkate delkhahi  gereft va tabdil be weblogesh kard?midoonin edit  va update site   baram moshkele chon vaght nemikonam ke dobare upload konam vali , age websitam mesle ye weblog bashe be marateb rahattar misham ,  va az harjayi mitunam update konam age mishe begin ke in weblog ya behtar begam website bara shoma cheghad tamom shode?websiye aghaye ahmadi nezhad ro ham didam be nazare shoma ishon chetori website ro be weblog tabdil kardan??ba tashakor hamid rahimi daneshjoye IT

  2. hamid

    man az webloge shoma khailu khosham amad vali harchi saay kardam dar wordpress.com natavanestam me.com ro ijad konam aya shoma baraye in weblog poli pardakht mikonid ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *