آیت الله صانعی

آیت الله باید نشانه ی خدا باشد. خدا، نترس است! قبلا هم گفتم که مرجع تقلید باید شجاع باشد. آیا میتوان تصور کرد که خدا، ترسو است؟!
مرجع تقلید باید خداترس باشد و کسی که خداترس باشد، از غیر خدا ترسی ندارد.
پدربزرگ من روحانی و امام جماعت مسجد و دفتردار ازدواج (و نه طلاق!) بود. میگفت در حوزه، سه سطح داریم: ثقه الاسلام – حجت الاسلام و آیت الله. آیت الله العظمی، آیت اللهی است که رساله نوشته و مقلد داشته باشد. ظاهرا مدارج اینها را با مدارک دانشگاهی به این ترتیب معادل میدانند: فوق دیپلم – لیسانس – فوق لیسانس و دکتری.

آدرس سایت آقای صانعی را که میزنی، این تصویر ظاهر میشود:

saanei

ایجاد بخش “بیانیه های معظم له پیرامون انتخابات ریاست جمهوری”  نشان دهنده نگاه ویژه این مرجع شجاع به این موضوع مهم است. در زیر بیانیه اخیر ایشان را بخوانید:

بیانیه مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صانعی در پی برگزاری دادگاه های پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری

باسمه تعالی

«وَلاَ تَرْکَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمْ النَّارُ وَمَا لَکُم مِن دُونِ اللهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لاَ تُنصَرُونَ» (۱۱۳/هود)

تاریخ انقلاب اسلامی پس از رفراندم قانون اساسی، حضوری باشکوهتر و با عظمت تر از انتخابات ۲۲ خرداد را به یاد ندارد. روزها و شبهایی را به یاد داریم که پسران و دختران، مادران و پدران و حتی آنهایی که نمی توانستند در انتخابات مشارکت کنند ، چنان شور و شعفی را به پا ساخته بودند و چنان از آرمانهای بزرگ معمار و بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (سلام الله علیه) به بزرگی و خوبی یاد می کردند که انسان از آن همه عظمت ، وحدت و یکپارچگی به وجد می آمد.
آری، همه به نام دین و به نام آزادی برخاسته از اصول تشیع و برای پاسداری از آرمانها و ارزشهای شهیدان بخون خفته آمده بودند تا بار دیگر آن هم پس از سی سال به دنیا نشان دهند که آزادی موهبتی است خدادادی و هیچ کس نمی تواند مانع و سلب کننده آن از دریای انسانها باشد. اما چه شد؟ به ناگهان فرزندان انقلاب به گوشه های زندان افتادند. جوانان عزیز طعم تلخ باتوم و گاز اشک آور را تجربه کردند و به ناگاه مجروحان و شهدایی بر جای ماند. این همه تنها به خاطر این بود که مشروعیت انتخابات مورد پرسش واقع شده بود. و آیا سزاوار بود که پاسخ انتقاد و اعتراض آنها را چنین بدهیم و ناخواسته ایجاد بحران نماییم و تمام آن اعتراضها را به دول خارجی نسبت داده و بی محابا از سرنوشت محتوم تمام مستبدان و ظالمان ، آنها را وابسته به دنیای غرب بپنداریم؟ ظلم و تعدی تا آنجا پیش رفت که شاهد دادگاه کسانی شدیم که خود در تمام حوادث پس از انقلاب و دوشادوش تمام مسوولان حضوری فعال و چشمگیر داشتند. دادگاهی که هویت و چگونگی آن از پیش مشخص بود،تا جایی که شاهدیم نه تنها به مردم، بلکه به نخبگان آنان و کسانی که عمر و جوانی خویش را وقف خدمت به اسلام، انقلاب و جمهوری اسلامی نموده اند، نیز رحم نکردند و آنها را با انواع فشارهای روحی و روانی و نگه داشتن طولانی مدت در سلول های انفرادی و قطع ارتباط با خارج از سلول و بی خبر نگه داشتن از همه مسائل روبرو ساختند و مهمتر از همه، خانواده های بی گناه آنها را از سرنوشت عزیزانشان بی خبر گذاشتند.
با توجه به آیه شریفه قرآن که به طور صریح و روشن هرگونه اعتنا به ستمکاران و ظالمان و اعتماد بر آنان را به خاطر جهاتی از جمله افزایش جرأت ظالمان و سرکوبگران آزادی های خدادای، گناهی خطرناک دانسته و با عنایت به کتاب و سنت و عقل، بر خود لازم می دانم که یک وظیفه شرعی و حکم الهی را در شرائط امروز و مخصوصاً در رابطه با جلسه دادگاه حدود یک صد نفر از متهمان تذکر دهم. دادگاهی که اگر نگوییم در نظام قضایی جهان کم سابقه است، حد اقل در قضای اسلامی بی سابقه و بدعتی نو به شمار می آید و قطعاً با گناهانی همراه می باشد.
اما آن نکته ای که باید به آن توجه کرد، صحت این اعترافات نیست ، مسئله ای که بی ارزش بودن آن برهمگان روشن است، آن هم تنها به این دلیل که در زندان گرفته شده و حسب فرموده امیر المؤمنین (علیه السلام) اقرار در زندان و حبس اعتبار نداشته و ندارد، و نه از آن جهت که عمده اعترافات گرفته شده، اقرار در حق دیگران است، که نه تنها بی ارزش، بلکه افترا و تهمت، معصیت کبیره و بر خلاف همه قوانین، حقوق و کرامت انسان هاست و همه کسانی که به نحوی در نشر این گونه اعتراف ها دخیل بوده اند، در گناه آن ها شریک و سهیم می باشند و همه آن ها مستوجب عذاب افترا و تضییع آبروی مردم هستند، موضوعی که در اسلام از جان انسانها بالاتر است و خواه ناخواه در زمانی نه چندان دور، قبل از جزای آخرت، کیفر و جزای عمل خائنانه خود را در این دنیا ودر محکمه ای صالح و عادلانه خواهند دید.لکن نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، عبارت از بی اعتنایی به این اعتراف گیری ها و عدم ترتیب اثر به آن هاست که ترتیب اثر دادن به آن ها هر چند بسیار ناچیز باشد، اعتماد و اعتنا به ظالمین به حقوق ملت و کرامت انسان ها بوده و مخالفتی روشن و آشکار با قرآن و وحی و حکم الهی می باشد.
درخاتمه همگان باید از خداوند توانا بخواهند تا استقامت همراه با مسالمت در راه احقاق حق و حاکمیت بر سرنوشت خویش را به ما ارزانی دارد و از او متضرعانه بخواهیم که به برکت ایام با برکت شعبانیه و مولود منجی عالم بشریت، به ملت ما صبر و نصر و جزای خیر عنایت فرماید.

یوسف صانعی
۱۴/مرداد/۱۳۸۸
۱۳شعبان المعظم۱۴۳۰

3 Replies to “آیت الله صانعی”

  1. حسین

    سلام جناب آقای آیت ا… العظمی صانعی مرجع تقلید عالیقدر ایران . من به نوبه خودم از شما بخاطر این موضع شجاعانه و اسلامی و انقلابیتان تشکر میکنم و تا آنجا که توان دارم از شما حمایت خواهم کرد . شما مایه سرافرازی روحانیت معظم و معزز ایران هستید . البته از شما خواهش میکنیم تا با مراجع دیگر هم صحبت بفر مائید تا در مقابل این تهمتها و جبهه گیری در مقابل کسانی که به این مملکت خدمت کرده اند و برای این انقلاب و اسلام زحمت کشیده اند ساکت ننشینند و حرف حق را هرچند که به مذاق برخی مسئولان خوش نیاید بزنند و از اسلام دفاع کنند . بخدا الآن اسلام مظلوم واقع شده – الآن حقیقت نیاز به کمک دارد – الآن همان موقع تکلیف است و انجام مصلحت واقعی نه مصلحت یک فردی که لا اقل در صحبتهایش ادب را رعایت نکرده و نمکدانی را دارد میشکند که از آن نمک خورده و به اینحا رسیده . جواب من به آنهایی که شعار میدهند احمدی بت شکن بت بزرگ رو بشکن این است که اگر بتی بود آن بت طاغوت بود که آیت ا … هاشمی ها و آیت ا … کروبی ها و وزیران مقتدی چون موسوی ها شکستند . الآن این بت نیست که میخواهید بشکنید که البته به یاری خدا این غافلان نمیتوانند لطمه به این عزیزان ملت بزنند ( اینها نمک خورده اند و دارند نمکدان مشکنند که ما ایرانیان خوب میدانیم که اینگونه افراد از چه قماشی هستند ) اینها با شیطان و هوای نفس خود معامله کرده اند و پیروی از شیطان و دنیا طلبی عاقبت خوبی نخواهد داشت . والسلام (ومن ا … توفیق)

  2. رضا

    سلام به آیت ا … العظمی صانعی مرجع عالیقدر . ما بعدازخدا چشم امیدمان به شماست که در مقابل این همه ظلم و ستم بایستید. سوالی دائم ذهنم را مشغول کرده و آن اینست که به چه قیمتی داریم مصلحت اسلام و انقلاب و مردم مظلومی که این همه شهید داده اند را فدای مصلحت یک فرد ویا یک تفکر دیکتاتوری میکنیم .آیا کسانی که می بینند و میفهمند که با آبروی یاران امام و بندگان صالح خدا بازی میشود و خاموش مانده اند فردای حساب و کتاب چه جوابی به امام شهدا و خدا میدهند به چه قیمت دارند صداقت را لکه دار میکنند به چه قیمت دستور شلیک به مردم صادر میشود و مردم مسلمان را جزء منافق و اغتشاشگر معرفی میکنند. اگر به دستور مسئولین این کشتار صورت نگرفته عاملین آن کجایند . یعنی ما به آن زن محجبه مصری اهمیت میدهیم ولی به مردمی که برای همین کشور ر انقلاب و اسلام خون داده اند هیچ ارزشی قائل نیستیم . والسلام و من ا… توفیق

  3. محمد

    سلام دستت درد نکنه که حرف دل همه انسانهای عادل و آزاده رو زدی . اینها دارند یاران امام را تخریب میکنند کاری که در عین ناباوری به اسم دفاع از انقلاب و اسلام صورت میگیرد . متشکرم والسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *