نفت، گاز و پتروشیمی

با پوزش از اطلاع رسانی دیرهنگام، چهاردهمین همایش بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی به کوشش پژوهشگاه صنعت نفت در روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت در محل هتل المپیک تهران برگزار شد. بسیج شرکت گاز از من خواسته بود که سوابق علمی پژوهشی خودم را بفرستم و بعد دعوتنامه ای برایم آمد که شما هم حضور یابید. مادر بزرگم روی تخت بیمارستان تجریش بود و این باعث شد که بیش از اندازه بهره نبرم!

دفعه قبل که به هتل المپیک رفته بودیم، به لطف مدیر عامل قبلی و علیرغم تصویب کمیته پژوهش شرکت مبنی بر پرداخت هزینه یک نفرمان، با هزینه شخصی و بدون ماموریت اداری بود یعنی با مرخصی!!! این بار هم مطمئنا اگر بسیج دعوت نمیکرد، مدیر عامل فعلی با ماموریت من موافقت نمیکرد! بگذریم.

در افتتاحیه، رییس دیوان محاسبات کشور خیلی از نفت تعریف کرد و خیلی چیزها گفت که اگر خیلی کسای دیگه میگفتند، مطمئنا با آنها برخورد میشد. همانجا به مدیر عاملمان گفتم اگر به اینها که میگوید اعتقاد داشت و عمل میکرد خیلی خوب بود. بیشتر مقالات به زبان انگلیسی ارائه میشد و در ۶ سالن. البته برخی اشکالات در برگزاری بود. از جمله برخی مقالات پرطرفدار در سالنهای کوچک ارائه میشد و بنابراین جا کم بود – گواهی حضور ندادند – گواهیهای پذیرش مقالاتشان فقط به نام یک نفر از نویسندگان صادر شده بود – cd مقالات اشکالاتی داشت (مثلا برنامه موجود روی cd متن برخی مقالات را نشان نمیدهد – متن برخی مقالات فقط حاوی چکیده است) – چکیده برخی مقالات پذیرفته شده در «خلاصه مقالات» چاپی هم نبود! اما در مجموع از غنای علمی بالایی برخوردار بود و برگزاری مطلوب و در حدود عالی. اعلام کردند که از ۱۳ کشور مقالاتی پذیرفته شده و میهمانانی حضور دارند. ملاقات برخی اساتید و دوستان و همکاران قدیمی از جمله آقای دکتر رضایی رییس دانشکده علوم دریایی در لابی ها نیز غنیمت بود. همچنین دو تن از دوستان اینترنتی را نیز (در ادامه ملاقاتهای قبلی دوستان مجازی)، البته خیلی کوتاه، ملاقات کردم که بسیار لذت بخش بود و قرار شد در فرصت آتی باز هم همدیگر را ببینیم.

در صبح روز دوم آقای دکتر مقدسی را در پذیرش دیدم. ایشان ۵ مقاله پذیرفته شده داشت که یکی از آنها را خانم امینی به صورت شفاهی ارائه داد. انصافا ارائه بسیار خوبی داشت و داوران امتیاز ۹۹ به ایشان دادند. ارائه به زبان انگلیسی و پرسش و پاسخ نیز به زبان انگلیسی بود. داوران پنل اذعان کردند که تا زمان ارائه ایشان، بهترین ارائه شفاهی با رعایت زمانبندی و جهات دیگر، ارائه این مقاله بوده است. به دکتر مقدسی بخاطر تربیت چنین دانشجوی قابلی تبریک گفتم. دکتر نیز خطاب به ایشان گفت که لیاقت و صلاحیت ارائه مقاله در کنفرانسهای خارجی را نیز دارند. برای اساتید و دانشجویان اینچنینی آرزوی موفقیت دارم و دیگر دانشجویان دانشگاه را به افزایش سطح صلاحیت علمی توصیه میکنم. راستی، عنوان مقاله مذکور که در محور «پایین دستی» ارائه شد:

Hydrocracking lumped kinetic model with catalyst deactivation in Arak refinery hydrocracker unit

پی نوشت: در اینجا شعر بسیار زیبای زیر را از امام آورده که تا بحال نشنیده بودم
جمهوری اسلامی ما جاوید است – دشمن ز حیات خویشتن نومید است
آن روز که عالم ز ستمگر خالی است – ما را و همه ستمکشان را عید استهیج جوابی برای “نفت، گاز و پتروشیمی”

 1. سلام و درود بر شما
  از اینکه نسبت به من لطف دارید و در مورد ارائه من مطلب نوشتید بسیار سپاس گزارم
  با تشکر از شما و آرزوی سلامتی برای شما
  نسرین امینی

  [پاسخ]

  خسروبیگی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۵ام, ۱۳۸۹ ۲۰:۱۰:

  خواهش میکنم
  پاسخ به این کامنت شما با ایمیل ارسال شد
  موفق باشید

  [پاسخ]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون