جایگاه کارشناسی از دیدگاه ماده ۱۸۷

قانونگذار در متن ماده 187 تایید صلاحیت کارشناسان دادگستری را مورد تاکید قرار داده است و آیین نامه اجرایی این ماده و همچنین تعیین تعرفه دستمزد کارشناسی را موکول به تصویب ریاست محترم قوه قضاییه نموده است. لازم است بدانیم آیین نامه اجرایی موضوع ماده 187 در 28 ماده و 18 تبصره در تاریخ 81/6/13 به تصویب رییس قوه قضاییه رسیده است و ماده 187 از قانون برنامه سوم توسعه مصوب 79/1/17 می باشد.

4 Replies to “جایگاه کارشناسی از دیدگاه ماده ۱۸۷”

  • خسروبیگی

   سلام
   علیرضای عزیز
   اگر پرونده ای در اخذ نظریه ی کارشناسی به یک کارشناس رسمی ارجاع شود، کارشناس موظف است در ظرف مدت قانونی و با رعایت سایر مقررات مربوطه نظریه کارشناسی خود را کتبا به محکمه (مرجع صدور قرار کارشناسی) تحویل دهد و اگر بدون عذر موجه این کار را نکند، جرم مرتکب شده است.
   اما اینکه کارشناس مزبور خود متهم پرونده های دیگر است در وظیفه کارشناسی او خللی وارد نمیکند. مطمئن باشید اگر ارجاع یک پرونده به یک کارشناس و تقاضای اخذ نظریه کارشناسی منع قانونی داشته باشد، قاضی پرونده این کار را نمیکند.

  • عليرضا

   باسلام و احتراما لطفا ارشاد فرمائيد
   طبق كدام ماده قانوني اجازه داده مي شود برعليه كسي كه پرونده آن در بازپرسي دردادگاه مشهدمقدس رسيدگي و راي به منع تعقبب صادر ودر دادگاه هم تائيد و در دادكاه تجديد نظر هم تائيد شده مجدد ا در دادگاه ديكري در شهرستان تربت حيدريه مطرح و اقامه دعوا شود لطفا راهنمائي فرمائيد در حال حاضر چكار بايد انجام داد

   • خسروبیگی

    سلام
    علیرضا جان
    اقامه دعوی بر علیه کسی نیاز به ماده قانونی ندارد و آزاد است یعنی هر کسی میتواند علیه هر کس دیگری شکایت کند. مهم ثابت کردن آن است
    اما چیزی که مهم است اینست که پذیرش شکایت توسط مرجع رسیدگی کننده منوط به شرایطی است که عدم وجود اشکال در شکل و ماهیت دعوی و وجود مستندات قانونی و شرایط لازم برای اقامه دعوی مثلا مربوط به آن حوزه قضایی بودن و صلاحیت دار بودن حوزه و شعبه رسیدگی کننده و عدم وجود منع قانونی برای رسیدگی از آن جمله است.
    اگر قانونا در رسیدگی به دعوای اخیر علیه شما مشکلی نیست، شما میتوانید در دفاع از خود به مواردی که در این کامنت اشاره کردید متوسل شوید تا مرجع رسیدگی اخیر در صورت امکان از آنها به نفع شما استفاده کند.

    امیدوارم توانسته باشم کمک کنم. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *