بکاپها

خب، وضعیت سایتها یا وبلاگهای ثبتی رو مرور کنیم و ببینیم صاحبان آنها بکاپ چه چیزهایی رو باید نگهداری کنند؟

شما ممکن است در وب، مستاجر باشید! منظورم اینست که در فضاهای میزبانی وب و یا سرویسهای رایگان وبلاگنویسی، خانه کرده باشید. اما برای اینکه در جغرافیای وب یک ملک شخصی (کوچک یا بزرگ) داشته باشید، لازم است:
۰- یک آدرس ایمیل (ترجیحا جیمیل) داشته باشید
۱- یک دامنه ثبت کنید
۲- فضای میزبانی وب خریداری کنید
۳- یک CMS داشته باشید
۴- با استفاده از امکانات نرم‌افزار مدیریت محتوی، به تولید و مدیریت محتوی بپردازید

حال ممکن است بر اثر بروز اشکالاتی در سرورها یا بر اثر نفوذ هکرها، با وقفه در اطلاع‌رسانی مواجه شوید.یادتان باشد که فضای اطلاع‌رسانی از طریق وب، یک فضای ۲۴ در ۷ باید باشد و پایگاههایی موفقند که بالای ۹۹ درصد Uptime را گارانتی کنند.
حال اگر وبلاگ یا سایتتان down یا hack شد، باید بتوانید فورا آنرا بالا بیاورید. برای این منظور باید بکاپ اطلاعات و داده‌های زیر را داشته باشید:

۱- wp-config و htaccess : فایل پیکربندی نرم‌افزار مدیریت محتوی (مثلا وردپرس)

۲- قالب و افزونه: پوسته مورد استفاده که احیانا سفارشی هم شده است. لباسی که به تن نوشته‌ها میکنید. و افزونه‌های مورد استفاده!

۳- آپلود: فایلهایی که در فضای میزبانی وبتان آپلود کرده اید (عکس، صوت، ویدئو، یا هر فرمت دیگری)

۴- دیتابیس: معمولا CMS ها، با دیتابیسها کار میکنند. به عبارت دیگر، محتوایی که مدیریت میکنند در دیتابیس نگهداری میشود. بکاپ دیتابیس را هم باید داشته باشید. به بکاپی که ارائه دهندگان سرویسهای میزبانی وب میگیرند، زیاد دل خوش نکنید!

۵- تنظیمات سایدبار و …: سایر تنظیمات احتمالی دیگری که انجام آنها در خروجی سایت یا وبلاگ شما موثر است.یک جواب برای “بکاپها”

  1. […] مقوله دوم: تهیه backup از مهماته! قبلا گفتم که برای سایتهای اینترنتی مبتنی بر وردپرس از چه چیزایی […]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون