چرا google ؟ / چرا وردپرس.ارگ؟

1- دوست داشتم میتونستم برای پیوندهای روزانه یه توضیح مختصر بنویسم که کنار اونها دیده بشه. حالا که نمیشه ، Caption میذارم!

2- نویسنده دنیای وبلاگ در این کامنت مواردی رو مطرح کرده که با بعضی از اونها موافقم. اما مواردی که نیاز به توضیح میبینم:
الف- از دقت نظر ایشان در پیگیری موارد تشکر میکنم و اینکه به قول خودشان براحتی قانع نمی شوند خیلی جالب است و جای خوشحالی دارد.
ب- نوشته اند: “… ولی فکر میکنم هنوز با ایده سایت داشتن مشکل دارم. بنیان فکری منهم به این موضوع استواره که سایت مال بیزینسه که قاعدتا میتونند مشکلاتش رو حل کنند…” البته درست می فرمایند ، سایت بیشتر برای بیزینس هست ولی ما بیشتر داریم روی وبلاگ صحبت میکنیم و پیشنهاد من داشتن وبلاگ با دامنه ثبتی است که یکی از مزایای این کار حرفه ای تر و فنی تر شدن وبلاگنویسان هم هست. خب همه، تفاوتهای وبلاگ و سایت را میدانند ولی بد نیست تاکید کنیم که وبلاگ پویاتر، دوطرفه تر و غیر رسمی تر از سایت است(؟!). یکی از مهمترین تفاوتهای وبلاگ و سایت استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا برای وبلاگه که دلیل اون هم اینه که میزان تولید محتوا برای وبلاگ معمولا خیلی بیشتر از سایته. البته بعضی از سایت ها هم بخشهایی دارند که معمولا زیاد آپدیت میشه و بنابراین برای آنها هم یک سیستم مدیریت محتوای مناسب مورد نیازه.
ج- مطلب بعدی در مورد گوگل هست. نوشته اند: “اگر گوگل داره به من یک گیگا فضای مجانی میده- میگه هرکاری دلت میخواد بکن و…. بی منظور هم نیست….” اولا من مخالف تئوری توطئه هستم. ببینید من پروژه فوق لیسانسم امنیت بوده. شانون (مادر مخابرات) میگه ایجاد امنیت مطلق ناممکنه! اینکه ما فکر کنیم برای اینکه خارجی ها (یا به عبارتی دشمنان) به اطلاعات ما دست پیدا کنند، لازمه اش اینه که ما بریم از گوگل سرویس بگیریم کاملا اشتباهه. یا مثلا گوگل به این دلیل سرویس مجانی میده که ما بریم از سرویسهاش استفاده کنیم تا اونا هم به اطلاعات ما دسترسی داشته باشند. اونها اگر بخواهند به اطلاعات ما دست پیدا کنند، خیلی راه براش هست و ما نباید فکر کنیم که اگر اطلاعات ما مثلا در فضای گوگل نباشه ، دیگه جاش امنه. این کاملا تصور غلطیه.

3- اما در مورد گوگل:
اولا گوگل همین الآن هم بخشی از سرویسهاش پولیه. مثلا گوگل آنالیتیکس برای جمع آوری آمار سایتها یا وبلاگهایی که بازدید کننده بسیار زیادی دارند، پول میخواد!
ثانیا اگر دقت کنید اکثر سرویسهای رایگان گوگل یا سایر شرکتها در مرحله تست و نسخه بتا هستند.
ثالثا سیاست بیشتر شرکتها اینه که برای جذب مشتری ، برخی خدمات (تا سطح معینی) را مجانی ارائه میدهند. در واقع این نکته نوشته قبلی مرا تکمیل میکند. اما این نیست که شرکتی صرفا بدلیل عاشق چشم و ابروی شما بودن، سرویس مجانی بدهد! باز هم تاکید دارم که سرویس خوب و بلاوقفه و بلند مدت ، مجانی نخواهد بود ، لااقل همه اش !!!

منتظر نظرات سودمند کورش در این زمینه و عمل به قولی (“بحث بیشتر رو باید بذارم به وقتی که خیالم کمی راحت باشه و حتما سعی میکنم یک مقایسه داشته باشم بین رفتن روی سرویسهای مجانی و سایت داشتن“) که داده هستم . راستی اگر من تو کامنتهام قولی دادم که بهش عمل نکردم، ممنون میشم یادآوری کنید. عزت زیاد

پی نوشت (مهم): پارسال همین موقع بود که از بلاگفا به وردپرس.ارگ مهاجرت کردم! اولین پستم در دامنه ثبتی این بود.

پی نوشت 2: با توجه به جابجایی روزانه ها بند 1 خط خورد!

2 Replies to “چرا google ؟ / چرا وردپرس.ارگ؟”

  1. کورش اسلام زاده - کانادا

    عباس عزیز سلام
    ممنون از اینهمه دقت نظرت. شدیدا گرفتار تغییر قالب لیست وبلاگهای ایرانیان جهان بودم. تارک دنیا شده بودم. چشم مقایسه وبلاگ روی فضای عمومی و شخصی را در اولین فرصت نظرمو میگم. درباره تئوری توطئه که بنظرم هنوز معتبره هم میگم. تمام اون چیزهائی رو که گفته بودم جواب دادی و ممنون. واقعا ممنون و مقایسه میکنم با آقای مزیدی که در همون اوج جنبش وردپرس یک کامنت گذاشتم منتشر نکرد. ایمیل فرستادم که آیا مشکلی بوده جواب نداد. کامنت و ایمیل هائی که نه توهین بود نه هیچ چیز دیگری که ظنی داشته باشم بر منطقی بودن تصمیمشان.به هر صورت بگذربم. فکر میکنم هفته دیگه بعد از تعویض قالب دنیای وبلاگ دوباره بیام تو باغ. برات آرزوی شادی میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *