وردپرس فارسی

وردپرس فارسی

خب به سلامتی سایت (یا به قول خودشون وبگاه – بهتر نبود می نوشتند پایگاه؟!) وردپرس فارسی ( + ) راه اندازی شده و شما میتونید بسته نسخه 2.2 اون رو از اینجا دریافت کنید و توضیحات مربوط به نصبش رو هم در اینجا بخونید. من هم اونو دریافت کردم و برای گروه لاگ نصبش کردم. اما چند نکته:
1- با نصب اون محیط کنترل پنل و منوها فارسی میشه.
2- بعضی از کلمات انتخاب شده برای معادل فارسی کلمات لاتین وردپرس اصلی، کلمات خیلی جالبی نیستند. مثلا:
برای post نوشته اند “نوشته” که به نظر من همان “پست” یا “مطلب” بهتر است.
برای publish نوشته اند “پخش” که “انتشار” بهتر است.
برای page نوشته اند “برگه (صفحه)” که به نظر من بهتر است بنویسند “صفحه
برای categories نوشته اند “دسته ها” که بهتر بود می نوشتند “موضوعات“.
برای
Comments نوشته اند “پاسخ ها” که “نظرات” بهتر است.
به نظر من کلمه “قالب” مناسب تر از “پوسته” است.
همچنین “انتخاب ها” مناسب تر از “گزینه ها” به نظر میرسد.
پیوند دائمی” به نظر من بهتر از “پیوند یکتا” می باشد
و بالاخره “متفرقه” بهتر است از “گوناگون“.
3- راست به چپ شدن محیط مخصوصا در نمایش مدیریت کامنتها (نظرات یا یادداشت ها) خیلی تاثیر خوبی گذاشته ولی در برخی صفحات به دلیل وجود همزمان متون فارسی و لاتین کمی باعث به هم ریختگی شده که البته خیلی هم ایراد نداره. در جاهایی هم که فقط لاتین هست (مثل ویرایش کد بخشهای مختلف قالب) این مسئله کمی مشکل آفرین شده.
4- در ویجت (ابزارک) بایگانی میلادی، نوشتن نام ماههای میلادی با حروف فارسی به نظر من اصلا جالب نیست. چرا که معمولا خارجی ها (کسانی که تقویم روزمره شان میلادی است) از این بایگانی استفاده میکنند و بنابراین برای آنها بهتر است نامهای ماههای میلادی به لاتین نوشته شده باشد. اما در صورت نمایش تعداد پستهای ماهانه برای بایگانی میلادی، اشکالی که در وردپرس لاتین هست (به هم خوردن محل نمایش پرانتزها) اینجا برطرف شده ولی در تنظیمات ویجت مذکور، به جای “نمایش تعداد پست های ماهانه” اشتباها نوشته اند “نمایش بازدیدهای نوشته
5- مسئله بعدی هماهنگی یا عدم هماهنگی بروز شدن این بسته با بروز شدن وردپرس اصلی است. یعنی سوالی که برای من مطرح شده اینه که آیا همزمان (یا لااقل با چند روز تاخیر معقول) با انتشار نسخه جدید وردپرس، نسخه جدید وردپرس فارسی هم منتشر خواهد شد یا نه؟ و اصولا برنامه عزیزانی که این بسته را تهیه کرده اند (و البته دستشون هم درد نکنه) در این مورد چیه؟ و آیا اصلا استفاده از همین فارسی ساز در کنار نسخه های جدیدتر (بعدی) وردپرس ممکنه یا ناممکن؟

در مجموع شاید برای من که با کنترل پنل لاتین کار کرده ام (و قبلا برای نسخه بتا اینو نوشته بودم)، کمی فارسی شدن کنترل پنل نامانوس باشه و نیاز به زمان برای عادت کردن به محیط جدید باشه، ولی مخصوصا برای تازه کارها فارسی بودن محیط مزیت بسیار خوبی محسوب میشه و امیدوارم باعث بشه که اشتیاق بیشتری برای وبلاگنویسی به زبان فارسی ایجاد بشه و وبلاگنویسان ازش لذت ببرند.

One Reply to “وردپرس فارسی”

  1. نوید

    در مورد ترجمه های می تونید پیشنهادهاتون رو در آدرس زیر مطرح کنید :
    http://forum.wp-persian.com/forum/11

    در حال حاضر پچ فارسی ساز ما روی نسخه های 2.2.x کار می کنه و می شه اون رو روی وردپرس ۲.۳ هم نصب کرد . هم فایل زبان کار می کنه و هم پلاگین تقویم جلالی فقط قالب کوبریک تغییراتی کرده .

    کلا یا همزمان با وردپرس و یا با ساعاتی تاخیر قرار هست پچ جدید ارائه بشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *