چرا بدون عنوان؟/زنها و تحصیل و کار؟

وارطان در مطلبی تحت عنوان “بدون عنوان” در مورد یک موضوع و به اعتقاد من معضل نوشته. اولا میخواستم بپرسم چرا “بدون عنوان” ؟ ثانیا چرا اینقدر استخدام زنان؟؟؟؟ ببینید من با کار کردن و یا تحصیل خانمها مخالف نیستم ولی نه برای هر شرایطی!
اولا همه خانمها تا زمانی که شوهر نکرده‌اند معمولا ادامه تحصیل میدهند اما اکثرا به محض ازدواج دست از تحصیل برمیدارند. خب این یعنی چی؟ غیر از اینه که ما چون فعلا مجردیم درس میخونیم، نه به خاطر علاقه به تحصیل یا نیاز مملکت به تحصیلکرده مونث! خب حالا وقتی شرایط اقتصادی مملکت ایجاب کرده که ازدواج کم شده (و همچنین شرایط اخلاقی!)، آثار و تبعات منفی این ادامه تحصیل‌های بی‌رویه (مثل بقیه کارهای بی‌رویه!!!) چه خواهد بود؟؟؟ آیا در این شرایط دولت نباید جلوی ادامه تحصیل بی‌رویه و بی‌برنامه خانمها رو بگیره؟ البته بدیهی است که استثنائاتی هم وجود داره ولی اغلب دانشجویان دختر بی‌هدف و به انتظار ازدواج درس میخوانند و این آفته! خب بعدش توقعشون بالا میره که مثلا من که لیسانس دارم باید خواستگارم هم لیسانس یا بالاتر باشه. خب از اونور نگاه میکنی میبینی در یک کلاس ۴۰ نفره دانشگاه ۳۸ نفر دخترند!!! و …
و اما در مورد کار کردن خانمها هم: من کامنتی اینجا گذاشتم که دوباره تکرارش میکنم.
دوستی دارم که قبلا در آموزش پرورش کار میکرد. ایشون هم میگفت تو هر محیطی زن کار کنه مشکلات زیادی بوجود میاد. مهمترینش همونه که به حقوق کم هم قانعند! دلیلش هم اینه که خودشون مستقل نیستند و در واقع به مردها وابسته اند. چند سال پیش از یکی از خانمهای کارمند پرسیدم شما برای چی می آیید سر کار؟ گفت برای اینکه اگر خواستم یه جوراب بخرم دیگه نخوام پولشو از شوهرم بگیرم!!!!!! در حالیکه یک مرد میتونه کار چند زن رو انجام بده و خرج چند نفرو هم بده. یادمه قبلا جایی کار میکردم. یه بار رفتم دفتر مرکزی آن شرکت. در دفتر رییس امور اداری شمردم ۱۳ زن کار میکردند. البته کار که نه؛ می لولیدند!!!!!
ببینید اگر به جای یک زن، یک مرد استخدام بشه، هم کار بیشتری میتونه انجام بده، هم استرس کمتری را وارد خانه و خانواده و مخصوصا به بچه‌ها تحمیل میکنه، و هم محل خرج حقوقی که دریافت کرده واقعی‌تر و اصولی‌تره. به نظر من خود خانمها هم باید به حل این معضل کمک کنند. چه جوری؟ خب پیشنهاد من اینه:

هر زنی که استخدام میشه، خودش بگرده یه شوهر مناسب برای خودش پیدا کنه و به محل کارش بگه این آقا بجای من بیاد سر ِ کار! هم برای خودش و هم برای محل کارش و هم برای جامعه و مملکت بسیار مفیدتره. تا نظر شما چه باشد؟

مطلب مرتبط

21 Replies to “چرا بدون عنوان؟/زنها و تحصیل و کار؟”

 1. علیرضا حسینی

  البته من بر این عقیده نیستم که “همیشه” مردها بیشتر از زن‌ها کار می‌کنند، اما به ساختار غلطی که ادارات و شرکت‌های ایرانی دارند، معترضم. صرف‌نظر از مواردی که اصلاً کارمندان در آن محل کاملاً مازاد هستند، من فرض را بر این می‌گیرم که در هر جایی، زن‌ها مساوی با مردها کار می‌کنند، اما وضعیت فعلی اجتماعی و اقتصادی کشور ایجاب می‌کند که اولویت استخدام و اشتغال با آقایان باشد. چرا که همانطور که گفتید، شرعاً و قانوناً آقایانی که باید مسئولیت اداره و سرپرستی یک زندگی رو برعهده بگیرن، با داشتن تحصیلات برابر با آن خانم کارمند، دستشان به جایی بند نیست. که این خود باعث عدم ازدواج و دختران بی‌شوهر مانده و پسران بی‌کار مانده می‌شود.

  سال‌ها پیش، در تحقیقی ثابت شد که حضور زنان در محیط‌های کاری، باعث اعتدال و توازن آن محیط می‌شود. اما متاسفانه امروزه به دلایل زیاد اولیت با خانم‌هاست و بعضاً در عین بی‌لیاقتی همه‌جا به تسخیر آن‌ها در آمده است؛ در حالی که حتی با داشتن لیاقت هم اگر واقع‌بینانه باشیم و به دلیلی که گفتم، شرایط جامعه مقتضی حضور آنان در جامعه نیست.

  برخی از خانم‌ها سرپرست خانوار هستند، در برخی از مشاغل مثل «پزشکی» و «تدریس» و «خیاطی» به حضور آنان واقعاً نیاز است. اما با وضعیت فعلی، بسیاری از دختران شاغل بی‌شوهرند، یا اگر شوهر دارند، درواقع جای یک مرد با تحصیلات برابر را اشغال کرده‌اند، و بسیاری از پسرها بی‌کارند. و این خود موجب فساد است.

 2. وارطان

  خطاب به «ک»، «کیمیا» و «باتعصب»
  من از عاشق بحث کردن هستم. لطفا پست بنده را در وبلاگ خودم مطالعه فرمایید و بعد دلایل خود در مقام رد آنها را ذکر فرمایید تا من هم ادله‌ی خودم را ارائه کنم. در این صورت تمام خوانندگان و بینندگان وبلاگ می‌توانند خود درموردشان قضاوت کنند.

 3. كيميا

  شما چرا همون روز پیغام من رو منتشر نکردین که حالا از حرفهای من ناراحت نشین،در ضمن من فقط میخواستم از اون آقا به خاطر این نوشته هاشون انتقاد کنم فقط همین،حالا چرا به شما برخورده!

 4. خسروبیگی

  به کیمیا:
  من کامنتهای شما رو منتشر کردم.
  اولا چیزی رو اگر میخواین به «وارطان» بگین در وبلاگ خودش کامنت بذارین!
  ثانیا با توجه به مرامنامه، چون ایمیل شما را ندارم پاسخ سوالاتتان را نمیدهم! مگر جنبه عمومی داشته باشد
  موفق باشید

 5. خسروبیگی

  خطاب به «ک» – «کیمیا» – «با تعصب» و احیانا «چیزهای دیگر» !
  برای اینکه بدانید ما مردا بی جنبه نیستیم کامنت فوق را منتشر کردم.
  اما آیا به شما که بدون آدرس ایمیل درست و حسابی کامنت میگذارید، میشود گفت «با جنبه»؟؟؟!!!
  وقتی آدرس ایمیلتان را دادید، در مورد دلیل عدم انتشار کامنتهای قبلی، با شما مکاتبه خواهم کرد.
  سالم و پیروز باشید.

 6. باتعصب

  آقای خسروبیگی لطف کنید،به این آقا بگید:من اصلأ فحاشی نکردم،من حقیقت رو گفتم،حقیقت تلخه دیگه،ایشون باید این موضوع رو بپذیرند!

 7. وارطان

  آقای خسروبیگی شما به ایمیل ایشون (منظورم «باتعصب» هستش) دسترسی دارید. اگه ممکنه لطف کنید این کامنت را برای ایشون از طرف بنده ایمیل کنید.

 8. وارطان

  یه چیزه بد تو اینترنت همینه دیگه. یکی به اسم «با تعصب» میاد به آدم فحش می‌ده بعدش دیگه نمی‌شه پیداش کرد. کاش یاد می‌گرفتیم به جای فحش دادن حرف بزنیم. عادت کردیم هر موقع دلیل کم میاریم شروع می‌کنیم به فحاشی. درست نیست به خدا، درست نیست! من که دیگه حالم از این خصلت بد ایرانی‌ها داره به هم می‌خوره.

 9. وارطان

  اصلا من از این خانم‌های محترم یه درخواست دارم. آیا وقتی شاغل شدند واقعا حاضرند شوهر کنند و کل هزینه زندگی رو پرداخت کنند؟ جواب اگه بله بود که مشکلی نیست. با من تماس بگیرند. من حاضرم باهاشون ازدواج کنم و نقش زن و مرد رو با هم عوض کنم. ولی اگه جوابشون نه هست، لطفا کنار بکشن تا یه آقایی اون شغل رو بگیره و ازدواج کنه و به یه زندگی سروسامان بده. ببینید عزیزان من! شرایط اقتصادی مملکت ویران‌کننده هستش. شما انگار اصلا متوجه نیستید که بر سر این مملکت میاد. ما مشکل کمبود روشنفکر نداریم، ما مشکل کمبود روشنفکر جسور و شجاع داریم. ما مشکل کمبود نان داریم. مشکل فزونی بنیادگرا.

 10. وارطان

  به دنبال این پست و کامنت persianeyes مطلبی در وبلاگم نوشتم که دوستان برای پیگیری بحث می‌توانید به اون مطلب مراجعه کنند. حتی آقای خسروبیگی زحمت خواهند کشید و در همین کامنت، لینک خواهند داد. متشکرم.

 11. زهرا

  من هم نظر پرشین آیز رو دارم!!
  چیز جدیدی هم ندارم اضافه کنم!
  واقعا متاسفم براتون که فکر می کنین تحصیل کار و هر نوع حرکت دیگری از خانما بفقط برای کسب شوهر هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. خسروبیگی

  persianeyes عزیز
  کاش دلیل تاسفتان را هم مینوشتید. احتمالا به دلیل اشکالی که دارم متاسفید. اشکالم را بگویید تا خودم را اصلاح کنم. در هر صورت ممنون که کامنت گذاشتید. موفق باشید

 13. persianeyes

  واقعا وقتی صفحه درباره من شما رو خوندم خیلی خوشم اومد و فکر کردم با یک انسان فرهیخته، تحصیل کرده و متفکر روبرو هستم. ولی الان با خوندن این پست شما هیچ چی نمیتونم بگم جز اینکه متاسفم، واقعا برای شما و دوستتان آقای وارطان متاسفم.
  صحبت های شما انقدر غیر منصفانه و غیر عادلانه بود که ترجیح میدم هیچ برهانی در جهت رد آن یا اعتراض به آن بیان نکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *