چرا بدون عنوان؟/زنها و تحصیل و کار؟

وارطان در مطلبی تحت عنوان “بدون عنوان” در مورد یک موضوع و به اعتقاد من معضل نوشته. اولا میخواستم بپرسم چرا “بدون عنوان” ؟ ثانیا چرا اینقدر استخدام زنان؟؟؟؟ ببینید من با کار کردن و یا تحصیل خانمها مخالف نیستم ولی نه برای هر شرایطی!
اولا همه خانمها تا زمانی که شوهر نکرده‌اند معمولا ادامه تحصیل میدهند اما اکثرا به محض ازدواج دست از تحصیل برمیدارند. خب این یعنی چی؟ غیر از اینه که ما چون فعلا مجردیم درس میخونیم، نه به خاطر علاقه به تحصیل یا نیاز مملکت به تحصیلکرده مونث! خب حالا وقتی شرایط اقتصادی مملکت ایجاب کرده که ازدواج کم شده (و همچنین شرایط اخلاقی!)، آثار و تبعات منفی این ادامه تحصیل‌های بی‌رویه (مثل بقیه کارهای بی‌رویه!!!) چه خواهد بود؟؟؟ آیا در این شرایط دولت نباید جلوی ادامه تحصیل بی‌رویه و بی‌برنامه خانمها رو بگیره؟ البته بدیهی است که استثنائاتی هم وجود داره ولی اغلب دانشجویان دختر بی‌هدف و به انتظار ازدواج درس میخوانند و این آفته! خب بعدش توقعشون بالا میره که مثلا من که لیسانس دارم باید خواستگارم هم لیسانس یا بالاتر باشه. خب از اونور نگاه میکنی میبینی در یک کلاس 40 نفره دانشگاه 38 نفر دخترند!!! و …
و اما در مورد کار کردن خانمها هم: من کامنتی اینجا گذاشتم که دوباره تکرارش میکنم.
دوستی دارم که قبلا در آموزش پرورش کار میکرد. ایشون هم میگفت تو هر محیطی زن کار کنه مشکلات زیادی بوجود میاد. مهمترینش همونه که به حقوق کم هم قانعند! دلیلش هم اینه که خودشون مستقل نیستند و در واقع به مردها وابسته اند. چند سال پیش از یکی از خانمهای کارمند پرسیدم شما برای چی می آیید سر کار؟ گفت برای اینکه اگر خواستم یه جوراب بخرم دیگه نخوام پولشو از شوهرم بگیرم!!!!!! در حالیکه یک مرد میتونه کار چند زن رو انجام بده و خرج چند نفرو هم بده. یادمه قبلا جایی کار میکردم. یه بار رفتم دفتر مرکزی آن شرکت. در دفتر رییس امور اداری شمردم 13 زن کار میکردند. البته کار که نه؛ می لولیدند!!!!!
ببینید اگر به جای یک زن، یک مرد استخدام بشه، هم کار بیشتری میتونه انجام بده، هم استرس کمتری را وارد خانه و خانواده و مخصوصا به بچه‌ها تحمیل میکنه، و هم محل خرج حقوقی که دریافت کرده واقعی‌تر و اصولی‌تره. به نظر من خود خانمها هم باید به حل این معضل کمک کنند. چه جوری؟ خب پیشنهاد من اینه:

هر زنی که استخدام میشه، خودش بگرده یه شوهر مناسب برای خودش پیدا کنه و به محل کارش بگه این آقا بجای من بیاد سر ِ کار! هم برای خودش و هم برای محل کارش و هم برای جامعه و مملکت بسیار مفیدتره. تا نظر شما چه باشد؟

مطلب مرتبط

21 Replies to “چرا بدون عنوان؟/زنها و تحصیل و کار؟”

 1. علیرضا حسینی

  البته من بر این عقیده نیستم که “همیشه” مردها بیشتر از زن‌ها کار می‌کنند، اما به ساختار غلطی که ادارات و شرکت‌های ایرانی دارند، معترضم. صرف‌نظر از مواردی که اصلاً کارمندان در آن محل کاملاً مازاد هستند، من فرض را بر این می‌گیرم که در هر جایی، زن‌ها مساوی با مردها کار می‌کنند، اما وضعیت فعلی اجتماعی و اقتصادی کشور ایجاب می‌کند که اولویت استخدام و اشتغال با آقایان باشد. چرا که همانطور که گفتید، شرعاً و قانوناً آقایانی که باید مسئولیت اداره و سرپرستی یک زندگی رو برعهده بگیرن، با داشتن تحصیلات برابر با آن خانم کارمند، دستشان به جایی بند نیست. که این خود باعث عدم ازدواج و دختران بی‌شوهر مانده و پسران بی‌کار مانده می‌شود.

  سال‌ها پیش، در تحقیقی ثابت شد که حضور زنان در محیط‌های کاری، باعث اعتدال و توازن آن محیط می‌شود. اما متاسفانه امروزه به دلایل زیاد اولیت با خانم‌هاست و بعضاً در عین بی‌لیاقتی همه‌جا به تسخیر آن‌ها در آمده است؛ در حالی که حتی با داشتن لیاقت هم اگر واقع‌بینانه باشیم و به دلیلی که گفتم، شرایط جامعه مقتضی حضور آنان در جامعه نیست.

  برخی از خانم‌ها سرپرست خانوار هستند، در برخی از مشاغل مثل «پزشکی» و «تدریس» و «خیاطی» به حضور آنان واقعاً نیاز است. اما با وضعیت فعلی، بسیاری از دختران شاغل بی‌شوهرند، یا اگر شوهر دارند، درواقع جای یک مرد با تحصیلات برابر را اشغال کرده‌اند، و بسیاری از پسرها بی‌کارند. و این خود موجب فساد است.

 2. وارطان

  خطاب به «ك»، «كيميا» و «باتعصب»
  من از عاشق بحث كردن هستم. لطفا پست بنده را در وبلاگ خودم مطالعه فرماييد و بعد دلايل خود در مقام رد آنها را ذكر فرماييد تا من هم ادله‌ي خودم را ارائه كنم. در اين صورت تمام خوانندگان و بينندگان وبلاگ مي‌توانند خود درموردشان قضاوت كنند.

 3. كيميا

  شما چرا همون روز پيغام من رو منتشر نكردين كه حالا از حرفهاي من ناراحت نشين،در ضمن من فقط ميخواستم از اون آقا به خاطر اين نوشته هاشون انتقاد كنم فقط همين،حالا چرا به شما برخورده!

 4. خسروبیگی

  به کیمیا:
  من کامنتهای شما رو منتشر کردم.
  اولا چیزی رو اگر میخواین به «وارطان» بگین در وبلاگ خودش کامنت بذارین!
  ثانیا با توجه به مرامنامه، چون ایمیل شما را ندارم پاسخ سوالاتتان را نمیدهم! مگر جنبه عمومی داشته باشد
  موفق باشید

 5. خسروبیگی

  خطاب به «ک» – «کیمیا» – «با تعصب» و احیانا «چیزهای دیگر» !
  برای اینکه بدانید ما مردا بی جنبه نیستیم کامنت فوق را منتشر کردم.
  اما آیا به شما که بدون آدرس ایمیل درست و حسابی کامنت میگذارید، میشود گفت «با جنبه»؟؟؟!!!
  وقتی آدرس ایمیلتان را دادید، در مورد دلیل عدم انتشار کامنتهای قبلی، با شما مکاتبه خواهم کرد.
  سالم و پیروز باشید.

 6. باتعصب

  آقاي خسروبيگي لطف كنيد،به اين آقا بگيد:من اصلأ فحاشي نكردم،من حقيقت رو گفتم،حقيقت تلخه ديگه،ايشون بايد اين موضوع رو بپذيرند!

 7. وارطان

  آقاي خسروبيگي شما به ايميل ايشون (منظورم «باتعصب» هستش) دسترسي داريد. اگه ممكنه لطف كنيد اين كامنت را براي ايشون از طرف بنده ايميل كنيد.

 8. وارطان

  يه چيزه بد تو اينترنت همينه ديگه. يكي به اسم «با تعصب» مياد به آدم فحش مي‌ده بعدش ديگه نمي‌شه پيداش كرد. كاش ياد مي‌گرفتيم به جاي فحش دادن حرف بزنيم. عادت كرديم هر موقع دليل كم مياريم شروع مي‌كنيم به فحاشي. درست نيست به خدا، درست نيست! من كه ديگه حالم از اين خصلت بد ايراني‌ها داره به هم مي‌خوره.

 9. وارطان

  اصلا من از اين خانم‌هاي محترم يه درخواست دارم. آيا وقتي شاغل شدند واقعا حاضرند شوهر كنند و كل هزينه زندگي رو پرداخت كنند؟ جواب اگه بله بود كه مشكلي نيست. با من تماس بگيرند. من حاضرم باهاشون ازدواج كنم و نقش زن و مرد رو با هم عوض كنم. ولي اگه جوابشون نه هست، لطفا كنار بكشن تا يه آقايي اون شغل رو بگيره و ازدواج كنه و به يه زندگي سروسامان بده. ببينيد عزيزان من! شرايط اقتصادي مملكت ويران‌كننده هستش. شما انگار اصلا متوجه نيستيد كه بر سر اين مملكت مياد. ما مشكل كمبود روشنفكر نداريم، ما مشكل كمبود روشنفكر جسور و شجاع داريم. ما مشكل كمبود نان داريم. مشكل فزوني بنيادگرا.

 10. وارطان

  به دنبال اين پست و كامنت persianeyes مطلبي در وبلاگم نوشتم كه دوستان براي پيگيري بحث مي‌توانيد به اون مطلب مراجعه كنند. حتي آقاي خسروبيگي زحمت خواهند كشيد و در همين كامنت، لينك خواهند داد. متشكرم.

 11. زهرا

  من هم نظر پرشین آیز رو دارم!!
  چیز جدیدی هم ندارم اضافه کنم!
  واقعا متاسفم براتون که فکر می کنین تحصیل کار و هر نوع حرکت دیگری از خانما بفقط برای کسب شوهر هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. خسروبیگی

  persianeyes عزیز
  کاش دلیل تاسفتان را هم مینوشتید. احتمالا به دلیل اشکالی که دارم متاسفید. اشکالم را بگویید تا خودم را اصلاح کنم. در هر صورت ممنون که کامنت گذاشتید. موفق باشید

 13. persianeyes

  واقعا وقتي صفحه درباره من شما رو خوندم خيلي خوشم اومد و فكر كردم با يك انسان فرهيخته، تحصيل كرده و متفكر روبرو هستم. ولي الان با خوندن اين پست شما هيچ چي نميتونم بگم جز اينكه متاسفم، واقعا براي شما و دوستتان آقاي وارطان متاسفم.
  صحبت هاي شما انقدر غير منصفانه و غير عادلانه بود كه ترجيح ميدم هيچ برهاني در جهت رد آن يا اعتراض به آن بيان نكنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *