برترین ابرکامپیوترها

لیست برترین ابرکامپیوترهای جهان منتشر شد

آخرین ویرایش لیست Top500 که مربوط به قوی‌ترین ابرکامپیوترهای جهان می‌شود نشان داد که هیچ تغییری در پنج ابرکامپیوتر برتر جهان نسبت به قبل ایجاد نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از آی‌تی‌پی، این لیست که برمبنای سیستم ارزیابی Linpack قوی‌ترین ابرکامپیوترهای جهان را انتخاب می‌کند، نشان داد که Tianhe-2 به عنوان ابرکامپیوتر دانشگاه ملی فناوری‌های دفاعی چین همچنان عنوان نخست را در اختیار دارد و سریع‌ترین نمونه در جهان محسوب می‌شود. این طور که در لیست Top500 اعلام شده است، سرعت این ابرکامپیوتر ۸۶/۳۳ پتافلاپ در ثانیه است و به عبارت دیگر Tianhe-2 می‌تواند در هر ثانیه ۸۶/۳۳ کوادریلیون محاسبه را انجام دهد.
ابرکامپیوتر Titan که در اختیار وزارت انرژی آمریکا قرار گرفته و مبتنی بر سیستم Cray XK7 ساخته شده است عنوان دوم این لیست را در اختیار دارد و با سرعت ۵۹/۱۷ پتافلاپ محاسبات را انجام می‌دهد و ابرکامپیوتر Sequoia وابسته به وزارت انرژی آمریکا مبتنی بر سیستم IBM BlueGene/Q با سرعت ۱۷/۱۷ پتافلاپ در رتبه سوم این لیست قرار دارد.
جدیدترین عضو از لیست برترین ابرکامپیوترهای جهان مربوط بهPiz Daint می‌شود که مبتنی بر سیستم Cray XC30 ساخته شده است و در مرکز ملی ابرکامپیوتری سوئیس(CSCS) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابرکامپیوتر عنوان ششم این لیست را از آن خود کرده است. سیستم Piz Daint قوی‌ترین ابرکامپیوتر در اروپا محسوب می‌شود و قادر است محاسبات را با سرعت ۲۷/۶ پتافلاپ در ثانیه انجام دهد. این سیستم در بین ۱۰ ابرکامپیوتر برتر جهان کمترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است و در حالی که مصرف کلی آن ۳۳/۲ مگاوات اعلام شده است، با توان ۶/۲ گیگافلاپ/وات فعالیت می‌کند.


دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون