بلاگر یا وردپرس.ارگ؟

قصد ندارم بلاگر را با وردپرس.ارگ مقایسه کنم. همچنین قصد ندارم باز هم به شماهایی که میخواهید وبلاگنویسی را شروع کنید و یا با محیط جدیدی ادامه دهید و یا کماکان با همان وردپرس.ارگ به پیش بروید، بگویم که وردپرس.ارگ بهتر یا شاید بهترین است! نوشته اخیر دوست عزیزم جناب آقای منیری به من آموخت که جانبدارانه قضاوت نکنم. اما بد نیست برای تکمیل مطلب و مقایسه، موارد زیر را لیست نمایم:
۱- نوشته اند: این روزها که می‌گذرد امکانات جدیدی به بلاگر اضافه شده‌اند –یکی‌ش زبان فارسی– و امکانات دیگری هم در مرحله‌ی آزمایش هستند، مثل “فهرست وبلاگی” و “انتشار زمان‌بندی‌شده‌ی مطالب“، اما، این دو تای اخر و چیزهایی مثل این دو، امکاناتی نیستند که یک وبلاگ‌نویس لازم داشته باشد یا حداقل، امکانات ضروری‌ای نیستند.
من دقیقا نمیدانم اضافه شدن زبان فارسی بعنوان یک زبان رسمی در خود بلاگر، چقدر امکانات ایجاد کرده است. ولی با نفس این کار موافقم و آنرا نشانه اقبال فارسی نویسان به نوشتن در
وب میدانم که بسیار مغتنم است و باعث اعتلای زبان فارسی خواهد شد. ضمنا قبلا نمیدانستم که در بلاگر نمیشود مطلب را برای انتشار در آینده نوشت ولی اکنون که میدانم اینرا ضعف مهمی برای بلاگر قبلی میدانم. من معمولا از این امکان وردپرس استفاده کرده و میکنم و به نظر من اضافه شدن این امکان در این روزها به بلاگر خیلی مهم و برای وبلاگنویسی ضروری است!
۲- در مورد نقطه ضعف بلاگر برای کامنتگذاری با آقای منیری موافقم.
۳- نقطه ضعف بلاگر در مورد ایجاد صفحه را نقطه ضعف بسیار مهمی میدانم. گرچه معمولا وبلاگنویسان از تعداد صفحات زیادی استفاده نمیکنند!
۴- در مورد نحوه تنظیم ویجتها در بلاگر اطلاعات دقیقی ندارم. اما این ضعف است که با تعویض قالب تنظیمات مربوط به آنها از دست برود. این اشکال در برخی قالبهای وردپرس.ارگ هم هست و این بستگی به قالب دارد. ظاهرا برخی از قالبهای موجود برای وردپرس امکان استفاده از ویجتها را ندارند و در مورد برخی هم با تغییر قالب، همه یا بخشی از تنظیمات ویجتها نیاز به بازنگری دارد. اما در وردپرس معمولا اینکار زمان زیادی را از ادمین وبلاگ تلف نخواهد کرد.
۵- امکان وارد کردن مطالب از اکثر سرویسها در وردپرس.ارگ و وردپرس.کام وجود دارد. از طرفی با توجه به اینکه از وردپرس.ارگ برای مدیریت محتوای وبلاگها با دامنه ثبتی استفاده میشود، میتوان برای بکاپ گیری از امکانات کنترل پنل هاست نیز استفاده کرد که در برخی موارد بسیار بیشتر از امکانات سرویس وبلاگنویسی بوده و عنداللزوم در جابجایی مطالب و هاست، باعث صرفه جویی زیادی در وقت وبلاگنویس میشود. همچنین در وردپرس.ارگ برای تهیه بکاپ و ارسال آن به ایمیل وبلاگنویس (به صورت اتوماتیک و زمانبندی شده) میتوان از پلاگینهای مناسب استفاده کرد.
۶- در وردپرس به سادگی و به سرعت میتوان
Post Slug را ایجاد نموده و یا تغییر داد و اصلا ژانگولربازی نمیخواهد!
۷- مشکل ریز عدم وجود ادامه‌ی مطلب به نظر من اصلا هم ریز نیست و درشت محسوب میشود!
۸- اینکه سرویس وبلاگنویسی آدم را مجبور کند که برخی کارها را خودش با دستکاری کدها انجام دهد برای من بسیار شیرین است. در وردپرس هم این اجبار در برخی موارد بوجود می‌آید که باعث میشود وبلاگنویس حرفه ای تر شود!

۹- نوشته اند: بلاگر به راحتی به‌م اجازه می‌دهد دامنه‌ام را نگه دارم، بدون اینکه نیاز به اعتبار داشته باشم.
معنی و مفهوم این جمله را نفهمیدم! لینکی هم که دارد کار نمیکند! اگر منظور اینست که میتوانید با دامنه ثبتی خود از فضا و امکانات بلاگر استفاده کنید، خب وردپرس.کام هم همین امکان را دارد.
۱۰- رسیدیم به بحث شیرین فیل و اینا یا به عبارت سید “تبخیر“. خب این امکان بسیار خوبیه که بلاگر داره و ضعف بسیار مهمی برای وردپرس دات کام. اما برای کسانی که دامنه ثبتی دارند و از وردپرس.ارگ استفاده میکنند، این مشکل عمده ای محسوب نمیشه و راهکار داره! ولی راهش به سادگی راهی که در بلاگر هست، نیست!

در پایان لازم میدانم از فعالیت گروه بلاگر فارسی هم تقدیر و تشکر کنم. قطعا حرکت گروهی و خواسته های آنها و دیگر وبلاگنویسان فارسی باعث میشود سرویس دهنده های وبلاگی امکانات مقتضی برای نشر فارسی فراهم نمایند. به امید موفقیت روزافزون برای همه کسانی که نام و فرهنگ ایران و زبان فارسی را عملا پاس میدارند (و حرفی نمیزنند یا به گونه‌ای عمل نمیکنند که باعث ننگ و شرمندگی باشد؟!)

5 Replies to “بلاگر یا وردپرس.ارگ؟”

 1. Kazar

  من درست نفهمیدم منظور شما از مشکل نداشتن ادامه مطلب در وردپرس بود یا در بلاگر ؟ در وردپرس همچین امکانی وجود داره .

  • خسروبیگی

   درست است؛ این امکان در بلاگر وجود ندارد و همانطور که شما هم گفته‌اید، در وردپرس این امکان هست. آقای منیری در مطلب خود گفته بودند که نبود این امکان در بلاگر مشکل ریزی است!

 2. منيرى

  سلام. البته همونطور که خودت نوشتی قضاوت بی‌طرفانه‌ای هم نبود. شاید کمی هم غیر منصفانه. بهتر بود بلاگر با وردپرس.کام مقایسه شود.
  اون نکته‌ی مبهم: بلاگر به راحتی اجازه می‌دهد تا از دامنه‌ی شخصی روی بلاگر استفاده کنیم در حالی که در وردپرس.کام باید اعتبار داشته باشی، یعنی بابت وصل کردن دامنه به وردپرس باید پول بدی که این چیز خوبی نیست.
  » اشکال زبان فارسی نیست بلکه اون دو تای بعدی و چیزهای زاید دیگر هستند که نیازهای اساسی نیستند. مثل اینکه به یک مشت آدم گرسنه و تشنه، مدام طلا-جواهر بدی بندازن گردنشون. تشنگی‌شون رفع نمی‌شه که.
  در مورد ادامه‌ی مطلب هم بنویسم و رفع شر کنم. ادامه‌ی مطلب به نظرم چیز زائدی‌ست. چه معنی داره در دنیایی که کاربر‌ها به طور میانگین ۳ ثانیه در وبلاگ می‌مونن، وادارشون کنیم به یک کلیک اضافه‌تر. بعد هم اینکه ادامه‌ی مطلب در هر دو تا وردپرس اشکال اساسی داره؛ در فید وبلاگ متن به صورت کامل نقل نمی‌شه بلکه یک لینک به ادامه‌ی مطلب میاد و این هم یعنی یک کلیک اضافه‌تر.
  اما ممنون از اینکه مطلب رو خوندی و در موردش نوشتی. هدف این بود که دوستانی که قصد دارن سرویس بلاگر رو انتخاب کنن محدودیت‌های فعلی سرویس رو بدونن و راحت‌تر تصمیم بگیرن.

  • خسروبیگی

   سلام سید
   این هم به قول پائولو کوئلیو «یک نشانه»! احتمالا به مناسبت دیدار اخیر ما که بسیار برای من لذت بخش بود و با دیدن شما محظوظ و مسرور شدم.
   مطلب امروز تحت عنوان «بندرعباس» است که مصادف شده با این مطلب “پارسال” ! (که در سایدبار در قسمت “پارسال” لینکش می آید)

 3. فرشاد

  چه مطلب رنگارنگی

  به به

  اما از جهت ساختار ژیگولی بلاگر حرف اول را می‌زند اما بخش مدیریت وردپرس و ساده بون و روتین بودنش هم حرف اول را می‌زند.

  به نظر من سلیقه تعیین کننده است البته برای فردی که نمی‌خواهد به حاشیه رانده شود

  شاد باشید و خجسته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *