چرا وردپرس.ارگ؟

آقای مزیدی نویسنده محترم وب2 مطلبی نوشته تحت عنوان «چرا وردپرس.کام؟». این پست من تقریبا پاسخیست به مطلب ایشان.
1- خواستم پاسخی بنویسم به نظرم رسید که در مورد این موضوع از نوشته‌های قبلی استفاده کنم. اما اول اینو بگم که آقای مزیدی کمی جانبدارانه در مورد وردپرس.کام قضاوت میکنه و مزایای آنرا پررنگ میکنه و در مورد معایب آن یا اصلا حرفی نمیزنه و یا کمرنگ!
2- من معتقد نیستم که وردپرس.ارگ به تنهایی بهترین است (منظورم هسته مرکزی آن است) اما مطمئنم که با توجه به ماهیت آن و با استفاده از افزونه‌های متعدد موجود (در حال حاضر 2813 تا، با 11322298 بار دانلود!) میتواند به گونه‌ای تکمیل شود که بهترین باشد. گرچه حتی این قابلیت را دارد که بدون استفاده از افزونه‌ها و تنها با تکیه بر دانش فنی استفاده کننده‌ی حرفه‌ای از آن، بهترین باشد.  قبلا من آقای مزیدی را به آزمایش وردپرس.ارگ دعوت کرده‌ام (سال 73 با یکی دوست شدم که کمی سنش بالا رفته بود و به این دلیل تمایلی به یاد گرفتن چیزهای جدید نداشت. میگم نکنه عدم تمایل آقای مزیدی به آزمایش وردپرس.ارگ هم از این جنسه؟! شاید هم آزمایش کرده و من نمیدونم!). اما مجددا تاکید میکنم که آقای مزیدی برای آنکه بتواند عادلانه قضاوت کند باید و باید و باید وردپرس.ارگ را هم تجربه کرده باشد. من احتمال زیاد میدهم که در صورتی که مزیدی مزایای وردپرس.ارگ را از نزدیک لمس کند، دات ارگی خواهد شد. مجددا من حاضرم فرصت تجربه دات ارگ را با دسترسی کامل به ایشان در اینجا بدهم. وردپرس.کام هم قطعا مزایایی دارد اما به عیب بزرگش (محدودیتهای موجود که با پرداخت پول برطرف میشوند؟!) نمی‌ارزد!

و اما انتخاب قسمتهایی از پستهای قبلی:
3- مرامنامه: به ثبتی (شخصی) بودن دامنه‌ی وبلاگم اهمیت میدهم و به دلیل متن‌باز (اپن سورس) بودن وردپرس.ارگ، آنرا برای مدیریت محتوای وبلاگم انتخاب کرده‌ام.
4- لینک: … این آشنایی (با وبلاگنویسی) می تواند در انتخاب ابزارهای لازم و تعیین سیاست کاری اعم از اینکه:
– در فضاهای رایگان بنویسند یا دامنه ثبت کرده و فضا خریداری کنند؟
– از چه نرم افزاری برای مدیریت محتوا استفاده کنند؟
و … کمک موثری باشد.
5- لینک: … ثالثا سیاست بیشتر شرکتها اینه که برای جذب مشتری ، برخی خدمات (تا سطح معینی) را مجانی ارائه میدهند. در واقع این نکته نوشته قبلی مرا تکمیل میکند. اما این نیست که شرکتی صرفا بدلیل عاشق چشم و ابروی شما بودن، سرویس مجانی بدهد! باز هم تاکید دارم که سرویس خوب و بلاوقفه و بلند مدت، مجانی نخواهد بود، لااقل همه‌اش!!!
6- لینک (به نظر من این پست خوبیست!): … به نظر من ثبت دامنه دارای اهمیت ماهوی است. یعنی ماهیت اینکار در مقایسه با استفاده از زیردامنه های مجانی مهمتر است. اصولا چرا در فضای سایبر امکان ثبت دامنه فراهم شده است؟ مسلم است که دلیل آن آدرس دار شدن اشخاص حقیقی و حقوقی است و چون فضای سایبر یک فضای لایتناهی بهم پیوسته است، قاعدتا بایستی آدرسها یونیک (یکتا) باشند. اگر شما بخواهید این الزام یکتایی را از بین ببرید، مجبورید فضا را مرزبندی کنید. یعنی مجبور به استفاده از زیر دامنه ها می شوید و این یعنی کاهش اهمیت. یعنی تلویحا پذیرفته اید که زیردست (زیربخش) باشید. غالبا هم این زیردستی علاوه بر نام و آدرس دامنه، تبعات بعدی دیگری هم بدنبال دارد که اجبار به استفاده از نرم افزار مدیریت محتوا و گردن نهادن به محدودیت های فضاهای مجانی از آنجمله است. این مختصر در مورد فلسفه ثبت دامنه.
واما موارد فنی و … ۲- وردپرس.کام دو (۲) محدودیت دارد: یکی اجبار به استفاده از نامهای زیردامنه و دیگری بستن دست و پای کاربران که با ماهیت اپن سورس بودن محیط منافات دارد. در واقع صرفا یک دانه پاشیدن (دون پاشیدن) است برای اینکه شما مشتری شوید. ۳- بنابراین با وردپرس.ارگ شما ۲ برتری دارید: یکی آزادی در انتخاب نام دامنه و دیگری آزادی در استفاده از مزایای کامل یک محیط اپن سورس واقعی! (حتما این کامنت را هم در همین پست بخوانید!)
7- لینک (این هم پست خوبیست!): … ۳- وردپرس.کام با وردپرس.ارگ تفاوت دارد. وردپرس.کام وب سایتی است که فضای لازم برای وبلاگنویسی را بطور رایگان فراهم میکند. نرم افزاری که روی وردپرس.کام است خیلی شبیه نرم افزار وردپرس.ارگ است ولی عینا همانی نیست که شما بصورت رایگان از وردپرس.ارگ دانلود می کنید. این نرم افزار نسخه چندکاربره ای است که امکان میزبانی هزاران بلاگ را روی یک سرور وب فراهم میکند. فضای مجانی وبلاگنویسی دارای قابلیت آپلود پلاگینها و قالبها نیست…
8- لینک: قصد ندارم بلاگر را با وردپرس.ارگ مقایسه کنم. همچنین قصد ندارم باز هم به شماهایی که میخواهید وبلاگنویسی را شروع کنید و یا با محیط جدیدی ادامه دهید و یا کماکان با همان وردپرس.ارگ به پیش بروید، بگویم که وردپرس.ارگ بهتر یا شاید بهترین است! نوشته اخیر دوست عزیزم جناب آقای منیری به من آموخت که جانبدارانه قضاوت نکنم. اما بد نیست برای تکمیل مطلب و مقایسه، موارد زیر را لیست نمایم:…
9- لینک: …۱- من با وردپرس.ارگ کار میکنم و قاعدتا بایستی مقایسه رو با اون انجام بدم و اونهم به این دلیل که تسلط کافی بر وردپرس.کام ندارم. البته آقای منیری درست فرمودند و بهتر است بلاگر با وردپرس.کام مقایسه شود.
۲- در مورد لازم داشتن اعتبار برای کار با دامنه شخصی در وردپرس.کام؛ حق با آقای منیری است و این برای وردپرس.کام ضعف محسوب میشود…

پی نوشت: دوست عزیزم حسینی لطف کرده و اولین کامنت رو گذاشته که ضمن تشکر موارد زیر را لازم به ذکر میدانم:
ایراد اول را در مورد برخی از پستها به جا میدانم و سعی میکنم این عیب را برطرف کنم. از اینکه تذکر دادید ممنون
در مورد دون پاشیدن منظورم اینه که وردپرس.کام رایگان یه مقدار امکانات به شما میده تا مشتریش بشید. بعد اگر امکانات بیشتری خواستید پول بدید!
در صورتیکه تمایل به آشنایی با وردپرس.ارگ دارید میتونید در «گروه‌لاگ» عضو بشید.
در مورد هزینه هم من معتقدم نباید مثل الآن عامل تعیین کننده‌ای باشه اما متاسفانه در بین ایرانیها این قضیه رواج داره و ضرب‌المثلش هم اینه: کفن مفت دیدی دراز شو
ببینید دنیا، دنیای معامله هست. شما هر چیزی بخوای بدست بیاری باید معادلش یه چیزی رو از دست بدی. اگر میخوای آزادی مطلق و اختیار تام در حوزه وبلاگنویسیت بدست بیاری باید متقابلا اولا پول ثبت دامنه و خرید فضا رو بدی و ثانیا پیه کار فنی بیشتر را به تنت بمالی . البته به نظر من این دومیش نه تنها سخت نیست بلکه لذت بخش هم هست!

پی نوشت2: یادم رفته بود این بخش از این پست رو هم تکرار کنم: …۲- در محیط بلاگفا از نظر فنی ارضاء نمیشدم و سرویس بلاگفا محدودیت بسیار زیادی داشت که بدانها اشاره کرده ام (مخصوصا بند ۱۱). همچنین دغدغه آقای شیرازی که صریحا در بلاگفا بدان تاکید شده (مبنی بر اهمیت حفظ کل سرویس نسبت به حفظ محتویات یک بلاگ – که بنظر من با توجه به دیدگاههای غلط حاکمیت ایران در مورد اینترنت و وبلاگنویسی، درست هم هست!) کمی باعث نگرانی من شد!
به نظر من چون در سرویسهای مجانی منجمله وردپرس.کام دست وبلاگنویس در اعمال تغییرات فنی بسته است، رضایت فنی به وبلاگنویسان (خصوصا حرفه‌ایها) دست نمیدهد. تحمل بسته بودن دست و بال بلاگر از نظر روانی به بلاگر فشار می‌آورد.

4 Replies to “چرا وردپرس.ارگ؟”

 1. یک فتحی

  دوست عزیزم
  به نظر شما بهتر نیست پست هایتان رنگ بندی کمتری داشته باشد؟ این تمرکز من یکی را حداقل، خیلی به هم می زند. واقعا نتوانستم این مطلب شما را با دقت بخوانم.

  برای خودم متاسفم 🙁

 2. علیرضا حسینی

  ۱- آقای خسروبیگی، به نظر بنده‌ی حقیر یکی از معایب شما در نوشتن پست‌هایتان، این است که زیاد به این مطلب و آن مطلب لینک می‌کنید و اگر یک نفر بخواد دقیقاً متوجه منظورتون بشه، برای خواندن یک پست باید چندین پست دیگه رو هم بخونه.
  ۲- درباره «دون پاشیدن» متوجه‌ی منظور شما نشدم. wordpress.org هم اوپن‌سورس و رایگان هستش و برای نصب و اجرای این نرم‌افزار هم هیچکدام از ما نمی‌خواهیم «مت» یا «مارک» را صدا بزنیم و به او اجرت پرداخت کنیم.
  ۳- من هم هنوز wordpress.org رو تجربه نکرده‌ام، البته می‌دانم که wordpress.org به دلیل قابلیت نصب افزونه‌ها و انتخاب قالب‌ها و… آزادی بیشتری را به کاربر می‌دهد، اما از طرف دیگر کاربر را مجبور به تهیه‌ی فضای وب و همانطور که اشاره کردید «ثبت دامنه» می‌کند و کاربر مجبور به پرداخت هزینه است، در حالی که در wordpress.com اجباری در کار نیست.
  ۴- باز هم می‌توان مقایسه کرد اما…
  به نظر من wordpress.org و wordpress.com هر در اصل دو یکی هستند اما ویژگی‌های خاص خودشون رو دارند. در یکی فضای وب کاملا رایگان، در دیگری باید پول بدهی، در یکی امکانات محدود در دیگری امکانات بیشتر. هر کدام از اینها برای نیازهای متفاوت پاسخ می‌دهند. وقتی می‌خواهیم یک «رایانه» بخریم با توجه به نوع کارهایی که قرار هست با آن انجام دهیم، رایانه‌مان را می‌خریم. مثلاً اگر قرار هست فقط کارهای تایپ انجام دهیم، دلیلی ندارد کارت گرافیک آنچنان حرفه‌ای تهیه کنیم (و اصلا شاید نیازی به تهیه‌ی کارت گرافیک نباشد). در دنیای مجازی و «وبلاگ نویسی» هم با توجه به نیاز، باید انتخاب رو انجام بدیم. من در همان مطلبی که آقای مزیدی با عنوان «چرا وردپرس.کام» نوشته‌اند، اشاره کردم که فقط زمانی لازمه برای تهیه و فضای وب و نصب wordpress.org‌ اقدام کنیم، که مثلا مثل آقای مجیدی 1pezeshk.com می‌خواهیم تبلیغاتی را در وبلاگ نمایش دهیم، وگرنه اگر هدف انتشار مطالب و تعامل با دیگر وبلاگ‌نویسان باشد، همان wordpress.com خوب است. اگر همه‌ی بخوان با wordpress.org شروع کنن، مانند این می‌ماند که کسی برای کارهای تایپ و کارهای معمولی دیگر، یک کامپیوتر بسیار قدرتمند تهیه کند و از این ویژگی‌ها هرگز استفاده نکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *