آغاز هدفمندسازی یارانه ها

دیشب ساعت حدود ۲۱ و ۴۰ دقیقه صحبتهای شیرین آقای احمدی‌نژاد در تلویزیون آغاز شد و طی آن اعلام کرد که از فردا ۴ چیز آزاد میشود: سوخت – برق – گاز و نان.

از خوشحالی خوابم نمیبرد. از طرفی شنیدم که ۵۰ لیتر بنزین داده‌اند!

چراغ بنزین ماشینم روشن شده بود و از آنطرف بیخوابی. گفتم برم بیرون؛ هم ببینم خودپرداز چه میگوید، و هم وضعیت بنزین را چک کنم. خودپرداز قبل از ساعت ۲۴ موجودی را صفر گزارش میکرد که بعد از ساعت ۲۴ آزاد شد! چون آقای رییس جمهور گفتند بگذارید آخر ماه قبضها بیاید بعد برای یارانه تصمیم بگیرید؛ من فقط کمی پول برداشتم برای بنزین که احیانا کم نیارم. چراغهای بانکها روشن بود و تعدادی پرسنل نیز در آنها.

میدان شهدای اراک در قرق ماشینهای پلیس بود. به پمپ بنزین رفتم. آنجا نیز در کنترل مامورین انتظامی و در امنیت کامل بود. کارت سوخت را وارد دستگاه کردم. نوشت: سهمیه دو ۶۰ لیتر.

ذوق زده شدم. گفتم آخ جون، به جای ۵۰ لیتر برایمان ۶۰ لیتر شارژ کرده‌اند!

اما نگاهی به قیمتش کردم. نوشته بود: لیتری ۴۰۰ تومان! گفتم نکند آن ۵۰ لیتری که صحبتش در اخبار بود را نریخته‌اند. کارتم را درآوردم که برگردم. از متصدی پمپ بنزین سوال کردم: «سهمیه دو» یعنی چی؟ گفت: این ۶۰ لیتر را میزنی لیتری ۴۰۰ تومان؛ بعدش میشود لیتری ۷۰۰ تومان.

کمی بنزین زدم و یواشکی به خانه برگشتم تا اهل خانه را که در خواب ناز بودند و داشتند برای سرمایه «یارانه» در خواب نقشه میکشیدند، بیدار نکنم!

شب بر شما نیز خوش. شاد و پیروز و سربلند باشید

در فرصت آتی، بخشی از «محاسبات عددی» را منتشر خواهم کرد. من مهندسم و این درس را پاس کرده‌ام!

پی نوشت

9 Replies to “آغاز هدفمندسازی یارانه ها”

 1. نگار

  سلام فقط بگم ریدن تو اعصاب ملتو اهم نگفتن
  جالبه مردم ساده لوحو بگو صف کشیدن دم عابر بانکا!!!
  بدبختا تازه باید واسه قبضا برید تو عابر بانکاتون پولم بریزید!!!
  اااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااه!!!

 2. مهدی

  تمام این فشارهایی که ماها باید تحمل کنیم به خاطر مسیر اشتباهیه که پدرانمون ۳۰ سال پیش در پی ی سری وعده توخالی طی کردند و کار رو به دست افراد ناآگاه سپردند و ۳۰ سال وضعیت خراب در خرابتر شد و الان همون مسئولان ناآگاه دارند زور می زنند تا با طرح های اینچنینی قسمتی از خرابکاری خودشون رو که فشار زیادی به مردم وارد میکنه، درست کنند… پدران ما در عین حرکتی که شروع کردند می تونستند بهتر عمل کنند، کم اشتباه تر باشند، ولی دریغ که نشد… حرف های تکراری زدم! این چیزها رو زیاد شنیدیم ولی واقعا نمی دونم اجرای این طرح توسط این افراد، در بلندمدت وضعیت رو بهتر میکنه یا بدتر؟!

 3. وارطان

  آقا این حرف‌ها رو نزنید که نکنه دوستان ناراحت بشند و این یارانه نقدی رو هم قطع کنند!!! خدا این حاکمان رو حفظ کنه که به مردم یارانه نقدی میدن. من که برنامم اینه با این یارانه نقدی پول آب و برق و گاز و نان و … بدهم و با بقیه‌اش یه خونه و ماشین آخرین سیستم بخرم و دست زنم رو بگیرم برم تو اون خونه زندگی شیرین رو آغاز کنم. آخ! تازه یادم افتاد که من اصلا واسه یارانه ثبت‌نام نکردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *